ROLICZ Stanisław

ROLICZ Stanisław BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

STANISŁAW ROLICZ

Stanisław Rolicz urodził się w 1917 roku w Mandżurii, zmarł w 1997 roku w Sopocie. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie oraz na Wydziale Sztuk Pięknych Litewskiej Akademii w Wilnie. Studia przerwał wskutek wybuchu II wojny światowej. W 1945 roku przeniósł się do Gdyni, gdzie współtworzył tamtejszy oddział Związku Polskich Artystów Plastyków. Następnie rozpoczął naukę na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom otrzymał w 1948 roku. Po ukończeniu studiów powrócił do Gdyni i podjął się pracy pedagogicznej jako nauczyciel Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Czynnie działał w środowisku artystycznym, od 1950 roku pełnił funkcję dyrektora gdyńskiego Ogniska Plastycznego.

Twórczość Stanisława Rolicza

Stanisław Rolicz zajmował się przede wszystkim grafiką, tworzył w technikach metalowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt) oraz w technice drzeworytu. Był jednym z pierwszych artystów, który rozpoczął dokumentację zniszczeń Gdańska po działaniach związanych z II wojną światową. Poza tematyką miejską artysta podejmował również motywy pejzażowo-rodzajowe z Gdańska, Gdyni i okolic, przedstawiał zwierzęta w ich naturalnym otoczeniu, tworzył również portrety, m.in. wizerunki rybaków, rzadziej podejmował tematykę religijną i mitologiczną.

Stanisław Rolicz, poza grafiką, zajmował się również rysunkiem i malarstwem, na tym ostatnim skupił się najbardziej pod koniec swojego życia. W dziedzinie malarstwa wykonywał pejzaże, martwe natury i sceny rodzajowe, np. utrzymane w idei sztuki socrealistycznej portrety marszów. Dużą rolę w twórczości Stanisława Rolicza odegrały licznie przez niego komponowane exlibrisy.

Stanisław Rolicz - wystawy i kolekcje

Artysta uczestniczył w wystawach artystycznych w kraju i za granicą, pokazywał swoje prace m.in. w Moskwie i Wiedniu.
Prace Stanisława Rolicza znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Gdańsku i Kielcach, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Historycznego Gdańska czy Polskiej Akademii Nauk (Gdańsk).

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Stanisława Rolicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Stanisława Rolicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Stanisława Rolicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Stanisława Rolicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE PRACE STANISŁAWA ROLICZA

x
«
»