DOMARADZKI Stefan

STEFAN DOMARADZKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Stefan Domaradzki

 

Stefan Domaradzki urodził się w 1897 roku w Niżnym Nowogrodzie (Rosja), zmarł w 1983 roku w Nandy (Francja). W 1912 roku przeniósł się wraz z rodziną do Nicei, gdzie pobierał pierwsze lekcje rysunku u miejscowych malarzy impresjonistów. W 1914 roku w Cannes odbyła się pierwsza wystawa prac młodego artysty. Niedługo później wrócił do Rosji i zamieszkał w Moskwie, gdzie kontynuował edukację w szkole plastycznej Stanisława Żukowskiego, a w 1918 roku rozpoczął studia w Szkole Sztuk Pięknych w Moskwie u Maksima Malutina.
W 1921 roku przeniósł się do Polski, od 1922 roku studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Karola Tichego.
Od 1924 roku Stefan Domaradzki regularnie pokazywał swoje prace na wystawach Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, w 1935 roku artysta otrzymał nawet srebrny medal na jubileuszowym Salonie TZSP.
W 1939 roku malarz wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pokazał swoje prace na wystawie sztuki współczesnej w Gallery of Science Art.

Stefan Domaradzki malował martwe natury, pejzaże i weduty o bardzo zróżnicowanej nastrojowości. Inspirował się głównie malarstwem francuskim i twórczością Stanisława Żukowskiego.

 

[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt