GIEROWSKI Stefan BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Bez tytułu (1962) |
Technika: | olej, technika mieszana, papier naklejony na tekturę |
Wymiary: | 40 x 33 cm 64,5 x 56,7 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany ołówkiem p.d.: "S. Gierowski 62" Na odwrocie dedykacja autorska: "Profesorostwu Z. i B. Kozłowskim | trudny uczeń | Stefan Gierowski | Kraków. 1965." W partiach impastów widoczne spękania warstwy malarskiej. Stefan Gierowski: "Z perspektywy widzę, że moje malowanie do połowy lat sześćdziesiątych było powiązane także z poszukiwaniami materii malarskiej, która byłaby intrygująca ze względu na swą wartość. Miała więc ona swoje światło i swoją głębię - naruszałem ją jednak ciągle linią lub układem." [źródło: Zbigniew Taranienko, "Obszary abstrakcji. Dialogi o malarstwie ze Stefanem Gierowskim", Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, 2010, s. 75. Michel Gauthier: "Od 1962 roku w poetyce Gierowskiego model formalny zaczął być wypierany przed model energetyczny. Linia znakomicie nadawała się na główny czynnik tej przemiany. Bo przecież, o ile figura zasadniczo zakłada stabilny kształt, zajmuje określoną część powierzchni, o tyle linia z definicji pozwala na przejście od jednego do drugiego punku. Figura implikuje zastój, linia - ruch." [źródło: Michel Gauthier, Katalog towarzyszący wystawie, Deep Impact Stefan Gierowski i Europejska Awangarda lat 60, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa, 2019, s. 35. |