DOMINIK Tadeusz

DOMINIK Tadeusz BIOGRAFIA

Tytuł:

Lato

Technika:inkografia, papier, p.d. ołówek: "T. Dominik"
Wymiary:25 x 25 cm (wymiary pracy)
Uwagi:Praca należy do limitowanej edycji inkografii sygnowanych ołówkiem przez autora. Do dzieła dołączony jest certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Dostępność tej pracy sprawdzamy po złożeniu rezerwacji. Zamówienie jest realizowane do 14 dni.
Przy zakupie inkografii - 10 % rabatu na oprawę - zobacz propozycje.
niedostepny

TADEUSZ DOMINIK

Tadeusz Dominik

 

Dominik Tadeusz urodził się w 14 stycznia 1928 roku Szymanowie, zmarł 20 maja 2014 roku w Warszawie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Jana Cybisa. Dyplom uzyskał w 1953 roku. Po skończeniu studiów nauczał na macierzystej uczelni prowadząc od 1965 roku pracownię na Wydziale Malarstwa. W 1988 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Dwukrotnie pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Artysta związany był głównie z nurtem koloryzmu.

Twórczość Tadeusza Dominika

Początkowo Tadeusz Dominik tworzył obrazy figuratywne. Do 1960 roku obok malarstwa uprawiał również drzeworyt kolorowy w dużych formatach. W drugiej połowie lat 50. zaczął malować obrazy abstrakcyjne zbliżone do malarstwa informel. Ekspresyjny styl tego okresu zmienił się w latach 70. kolory uległy rozjaśnieniu, formy stały się wyraźniej określone również gruba faktura zmieniła się na lżejszą. Charakterystyczną cechą jego stylu było konstruowanie kompozycji obrazu z okrągłych plam barwnych. Równocześnie do malarstwa artysta zajmował się tkaniem gobelinów oraz tworzeniem się ceramiki. Interesowała go również grafika komputerowa.

Za inspirację do swoich obrazów abstrakcyjnych Tadeusz Dominik zawsze przyjmował przyrodę, którą upraszczał w wyobraźni. W ten sposób tworzył wizję natury przetransportowanej na język odrealnionych plam barwnych. W sztuce artysty widoczne są tradycje polskiego koloryzmu, które łączył z abstrakcją liryczną. Punktem wyjścia dla jego abstrakcyjnych prac był pejzaż, który poddawał uproszczeniu.

Tadeusz Dominik - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

W 1956 roku malarz reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji.

Prace Tadeusza Dominika znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w Polsce i za granicą, w tym m.in.: w nowojorskim Museum of Modern Art, wiedeńskim Museum Albertina, Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Artysta otrzymał za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrodę im. Jana Cybisa (1973), Nagrodę im. George'a Rowneya (1973), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2004), Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP w dziedzinie sztuk plastycznych (2008) i Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Malarz był także stypendystą Ford Foundation.

WYBRANE WYSTAWY

2003 - Pałac Górków, Galeria Nowa, Poznań;
1999 - Warszawa - rycząca czterdziestka", Ogródek Propagandy, Łódź;
1996 - Joannart Gallery, Vicenza;
1988 - StaraKordegarda, Warszawa;
1990 - Galeria Laterna, Sztokholm;
1988 - Galerii für Moderne Kunst Varrelbisch, Hamburg;
1987 - I Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych, Stambuł;
1971 - „25 lat malarstwa polskiego” Muzeum Narodowe, Poznań;
1961 - II Biennale młodych, Musée d’art. Moderne de la ville de Paris, Paryż;
1960 - „Konfrontacja 1960”, Galeria „Krzywe Koło”, Warszaw;
1959 - „Pologne. 50 ans de peinture”, Musee d"Art et d"Histoire, Genewa;
1959 - Galerie Lambert, Paryż;
1958 - Guggenheim International Award, Nowy Jork.

ARTYSTA O SWOJEJ TWÓRCZOŚCI

Tadeusz Dominik w wywiadzie z Elżbietą Dzikowską

"Jestem „etatowym” optymistą w malarstwie, więc pewnie i w życiu. Urodziłem się na wsi i tam mieszkałem przez pierwsze dziewięć lat. To one nadały ton późniejszym. O moim charakterze zadecydowało więc w znacznym stopniu obcowanie z naturą. Natura nigdy nie nastraja agresywnie. Uspokaja, daje nam pogodę ducha.(...) Nie chcę ilustrować natury ani robić jej dosłownego portretu – od razu by wygrała w konfrontacji z obrazem. Poza tym artysta musi działać wybiórczo, a wybierając – stwarza inny porządek. Ja również coś odrzucam, coś przejmuję.”

Źródło: Elżbieta Dzikowska, Wywiady z mistrzami malarstwa, Izabelin, Warszawa, Rosikon Press, 2011.

 

Justyna Guza Kolor był jego językiem. Wspominamy prof. Tadeusza Dominika

„Byłem uczniem Jana Cybisa, wybitnego malarza, kolorysty i to w czasie, gdy po wojnie w Polsce koloryzm osiągnął swoje apogeum. Podziwiałem profesora, uczyłem się od niego. Był dla mnie absolutnym autorytetem, do tego stopnia, że bałem się nawet w jego obecności odezwać, w pracowni na Akademii najchętniej skrywałem się za sztalugami. A jednak przyszła pora, gdy po studiach zacząłem się wyzwalać. Dwa lata po skończeniu Akademii zaprosiłem Jana Cybisa do mojej pracowni i pokazałem mu obrazy. Cybis powiedział "Nie rozumiem ich, ale wierzę w twój talent". I tak poszedłem własną drogą.” - Tadeusz Dominik w wywiadzie z Anną Bernat (http://dzieje.pl/content/tadeusz-dominik-jestem-cz%C5%82owiekiem-natur)

„Dawniej wydawało nam się, że Cybis był wielki, a Tadeusz Dominik był jego uczniem, ale z dzisiejszej perspektywy okazuje się, że wielkim profesorem i wybitnym malarzem był też Tadeusz Dominik. Bo już kolejne pokolenia odnoszą się do niego tak, jak on dawniej do swojego mistrza Jana Cybisa.”

Źródło: Oficjalna strona Polskiego Radia, Kulturalna Jedynka.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Tadeusza Dominika na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Tadeusza Dominika.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Tadeusza Dominika, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Tadeusza Dominika w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

x
«
»