SZYMANOWSKI Wacław

SZYMANOWSKI Wacław BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

 

WACŁAW SZYMANOWSKI

Wacław Szymanowski

 

Wacław Szymanowski, fotografia z 1896 roku, Muzeum Narodowe w Warszawie
Fot. Zakład fotograficzny Kostka i Mulert, Warszawa
[Źródło: Cyfrowe MNW]

Wacław Szymanowski urodził się w 1859 roku w Warszawie, zmarł tamże w 1930 roku. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w warszawskiej Klasie Rysunkowej. W 1875 roku wyjechał do Paryża, gdzie do 1879 roku studiował rzeźbę w École des Beaux-Arts oraz w pracowni Cypriana Godebskiego.
W latach 1880-1882 przebywał w Monachium, uzupełniając swoje wykształcenie artystyczne studiując malarstwo w tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych.
Już kilka lat później, w połowie lat 80., Wacław Szymanowski odrzucił jednak malarstwo, by poświęcić cały swój czas twórczości rzeźbiarskiej. W tym czasie przebywał w Paryżu, do kraju powrócił w 1905 roku i osiadł w Krakowie, gdzie mieszkał aż do 1928 roku.
Ostatnie dwa lata życia Wacław Szymanowski spędził w rodzinnej Warszawie.

 

Malarstwo Wacława Szymanowskiego

W stosunkowo krótko trwającym epizodzie malarskim Wacław Szymanowski podejmował przede wszystkim tematykę charakterystyczną dla malarzy-realistów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Monachium. Wśród ukazywanych przez artystę motywów pojawiają się zatem m.in. sceny z życia wsi, najchętniej huculskich, przedstawienia wnętrz chat i portrety chłopów, zwykle, choć nie zawsze, sytuowane w kontekście rodzajowym, np. przy obieraniu warzyw czy grze na instrumencie.
Do malarstwa Wacław Szymanowski powracał sporadycznie także po 1885 roku, stosunkowo dużo prac malarskich powstało jeszcze w latach 1914-1919. Późniejsze obrazy Wacława Szymanowskiego cechują się rozjaśnioną, niemal pastelową gamą barwną, większą dynamiką przedstawień oraz wplataniem w kompozycje elementów nawiązujących do młodopolskiego symbolizmu.

Wacław Szymanowski

 

Wacław Szymanowski na tle pomnika Fryderyka Chopina, fotografia z ok. 1930 roku
[Źródło: NAC]

 

Rzeźba Wacława Szymanowskiego

Rzeźba była dziedziną, w której najbardziej spełniał się artystycznie wszechstronnie wykształcony Wacław Szymanowski. Artysta tworzył zarówno figury o charakterze kameralnym, jak i monumentalne rzeźby pomnikowe, Wacław Szymanowski jest autorem m.in. pomnika Fryderyka Chopina w Łazienkach w Warszawie czy Artura Grottgera na Plantach w Krakowie.
W rzeźbiarstwie Wacław Szymanowski wykorzystywał zróżnicowane materiały, np. gips, tworzył rzeźby w drewnie i marmurze, a także odlewy brązowe.
Formalnie w rzeźbach Wacława Szymanowskiego wyraźnie uwidaczniają się wpływy secesji oraz symbolizmu, przejawia się również inspiracja twórczością Augusta Rodina. W kompozycjach dominuje giętka, ekspresyjna linia falista. Dynamizm rzeźb artysta podkreślał dodatkowo asymetrycznym układem oraz ujmowaniem elementów przedstawienia jak gdyby oddanym podmuchom silnego wiatru.
Swoje ekspresyjne rzeźby Wacław Szymanowski często wzbogacał o treści symboliczne uzupełniając kompozycje figurami alegorycznymi czy przedstawiając bohaterów w dramatyczny, teatralny sposób, np. podczas wizji (por. "Mickiewicz po improwizacji" (1898), Muzeum Narodowe w Krakowie).

 

Wacław Szymanowski - wystawy i nagrody

Wacław Szymanowski eksponował swoje prace – zarówno obrazy, jak i rzeźby, na wystawach w kraju i za granicą, niejednokrotnie zdobywając nagrody i wyróżnienia, m.in. złoty medal na Wystawie Powszechnej w Paryżu (1889).
W 1923 roku Wacław Szymanowski został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obrazy i rzeźby Wacława Szymanowskiego znajdują się w licznych kolekcjach muzealnych, np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

 

Wacław Szymanowski o swojej sztuce:

"I myślę, że część mojego artystycznego wysiłku, jaki tu wystawiam – a który czy dobry, czy zły, ma jedną tylko właściwość pewną, że jest szczery i związany dążnością nie zawsze świadomą ale jednolitą – że ten wysiłek mój będzie napewno, jeśli nie całkiem zrozumiany z mojej, albo z cudzej winy, to napewno będzie odczuty, bo gdy wyrwiemy się choć na krótko z szarych i smutnych chwil bieżącego życia i ciężkiej codziennej walki, znajdziemy wszyscy w sobie jedno wspólne dążenie, łączące nas, a to dążenie było podkładem, pobudką i całą wewnętrzną siłą mojej pracy.
[…]
Tem jest umiłowanie ziemi, na której się urodziliśmy, przeszłości naszej wspólnej i chęć kroczenia w zakrytą nam przyszłość razem i jednolicie."

~ Wacław Szymanowski (pisownia oryginalna)
Za: Słowo wstępne, [w:] Katalog wystawy zbiorowej rzeźb i obrazów Wacława Szymanowskiego w Muzeum Wielkopolskim w Poznaniu, Poznań 1920, s. 3-4.

 

Poszukujemy prac

 

Przyjmujemy obrazy i rzeźby Wacława Szymanowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Wacława Szymanowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wacława Szymanowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].


Zobacz galerię prac Wacława Szymanowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY WACŁAWA SZYMANOWSKIEGO

 

x
«
»