WACHTEL Wilhelm

 

WILHELM WACHTEL - NOTA BIOGRAFICZNA

Wilhelm Wachtel

 

Wilhelm Wachtel, "Autoportret"
[Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe]

 

 

Wilhelm Wachtel urodził się w 1875 roku we Lwowie, zginął w wypadku samochodowym w 1942 roku w Stanach Zjednoczonych. W latach 1895-1899 studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowniach Leopolda Löfflera oraz Leona Wyczółkowskiego. Ten ostatni w szczególny sposób wpłynął na postrzeganie i odwzorowywanie przez artystę krajobrazu. Wilhelm Wachtel kontynuował studia artystyczne w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Nikolausa Gysisa. Po zakończeniu nauki wrócił do rodzinnego miasta. W 1912 roku przeprowadził się do Paryża, rok później przeniósł się do Wiednia.
Istotną rolę w późniejszej twórczości artysty odegrała jego podróż do Palestyny w 1924 roku, która utwierdziła go w syjonistycznych poglądach. Zaangażowanie w kwestie narodowościowe znacząco wpłynęło na tematykę podejmowaną przez Wilhelma Wachtela. Po kolejnych podróżach na Bliski Wschód dokonał aliji w 1936 roku i osiadł w Palestynie na trzy lata. Przed wybuchem II wojny światowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych.

 

Malarstwo Wilhelma Wachtela

Wilhelm Wachtel zaliczany jest do drugiego pokolenia żydowskich malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Często przyrównywany jest do takich artystów jak Maurycy Gottlieb czy Maurycy Lilien, z którymi łączy go przede wszystkim podobna tematyka obrazów. Prócz podejmowanych przez artystów motywów, również stylistyka niektórych dzieł może wskazywać na inspiracje Wilhelma Wachtela malarstwem Maurycego Gottlieba.

Pierwszy okres działalności artystycznej malarza to obrazy przedstawiające żydowskie życie religijne. Sceny te malowane były swobodnymi, dynamicznymi gestami, przez niektórych krytyków określanymi jako "gwałtowne". Późniejsi krytycy doceniali dużą dbałość o szczegóły i widoczną w pracach precyzję. W okresie poprzedzającym wyjazd do Palestyny Wilhelm Wachtel interesował się malarstwem portretowym, w którego szlachetności i subtelności można dostrzec wpływy portretu francuskiego i angielskiego.

Najbardziej cenionym okresem twórczości Wilhelma Wachtela okazał się ten bogaty w motywy o charakterze syjonistycznym. Artysta postrzegał się jako Żyda wyemancypowanego, będącego w stanie spojrzeć na swoją społeczność ze współczuciem, czasem nawet z pewną dozą ironii. Prace malarza utrzymane są w konwencji realistycznej, jednak nie brak im często docenianej przez krytyków subtelności i czułości, zwłaszcza przy odwzorowywaniu palestyńskiej ziemi i charakteru jej krajobrazu.

 

Wilhelm Wachtel - wystawy

Debiut wystawienniczy Wilhelma Wachtela miał miejsce podczas wystawy w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie w 1900 roku. Pierwsza większa ekspozycja prac artysty nastąpiła rok później we Lwowskim Salonie.

Informacje prasowe z różnych lwowskich i krakowskich czasopism świadczą o licznych wystawach Wilhelma Wachtela w wielu polskich miastach. W Krakowie wystawiał on w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w 1925, 1928 oraz 1929 roku.

 

ARTYKUŁY NA TEMAT WILHELMA WACHTELA

"To co dziś tworzy, wyszło daleko poza ramy zwykłych nastrojów. Są to już nie sceny o mniej lub więcej literackim temacie, lecz potężne, jednolite i dusze rozpierające akordy, których ujęcie i oddanie wkracza raczej w sferę muzyki."

~ Oskar Aleksandrowicz, Wilhelm Wachtel, [w:] Almanach żydowski, red. L. Reich, Lwów 1910, s. 253-254.

 

 

Poszukujemy prac

 

Wilhelm Wachtel - Aukcja

Zapraszamy do zgłaszania obrazów Wilhelma Wachtela na aukcje dzieł sztuki.

Przyjmujemy obrazy Wilhelma Wachtela na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna obrazów Wilhelma Wachtela.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Wilhelma Wachtela, zapraszamy do kontaktu [link].

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»