HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:

Chrystus Frasobliwy (1966)

Technika:olej, płyta
Wymiary:71,2 x 50,8 cm
80 x 59,6 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.śr.: "Wlastimil Hofman | 24/XII 1966"
Na odwrocie opisany przez artystę fragmentem poematu Cypriana Kamila Norwida "Promethidion":
"O, gdybym jedną kaplicę zobaczył,
Choćby jak pokój ten, wielkości takiej,
Gdzie by się polski duch raz wytłumaczył,
Usymbolicznił rozkwitłymi znaki..."

OPIS PRACY:
Wlastimil Hofman był osobą gruntownie wykształconą, oczytaną i obytą ze sztuką europejską. Jedną z pasji artysty nie było jednak "wysokie" malarstwo salonowe, a twórczość prymitywów. Dowodem na żywe zainteresowanie sztuką ludową jest samo wyposażenie szklarskoporębiańskiej pracowni Wlastimila Hofmana, w której zobaczyć można było niemałą kolekcję świątków i rzeźb ludowych. Wśród nich szczególne miejsce zajmowała stosunkowo niewielka (ok. 37 cm wysokości) drewniana figura Chrystusa Frasobliwego, pierwotnie mająca stanowić własność Jacka Malczewskiego1, która do dzisiaj znajduje się we Wlastimilówce (zob. fot. poniżej).
Surowość, a także szczerość wyrazu rzeźby nieustannie inspirowała Wlastimila Hofmana, który wielokrotnie ujmował figurę w swoich kompozycjach, często umieszczając ją, powiększoną do nienaturalnych względem oryginału rozmiarów, w pejzażu.
Sam motyw Chrystusa Frasobliwego pojawił się w sztuce Wlastimila Hofmana w 1905 roku wraz z powstaniem obrazu "Spowiedź", wspomnianego już tutaj w kontekście pozycji nr 4 w katalogu niniejszej aukcji. Warto wspomnieć, że temat ten ewoluował na przestrzeni twórczości artysty.
W kolejnych latach Chrystus Frasobliwy wielokrotnie jeszcze pełnił rolę spowiednika w licznych w twórczości Wlastimila Hofmana obrazach spowiedzi, niekiedy, szczególnie zaś często w latach 50. i 60., bywał również przedstawiany samodzielnie, jako główny element kompozycji, jak w publikowanym w katalogu obrazie "Chrystus Frasobliwy" z 1966 roku.
Prezentowany na aukcji obraz przedstawia Chrystusa Frasobliwego na tle zimowego pejzażu. Samotność Jezusa dzielą z Nim tylko trzy sikorki siedzące u Jego stóp. Obraz stanowi przejmujące studium nad opuszczeniem i zapomnieniem. Melancholijny nastrój pogłębia jeszcze wszechobecny chłód zaśnieżonego krajobrazu.

Chrystus Frasobliwy w pracowni Hofmana* Rzeźba Chrystusa Frasobliwego w pracowni Wlastimila Hofmana
[Źródło: Dom Wlastimila Hofmana, Visit Poland Online]






Przypisy:
1. Szymon Kurpios SchP, Malarstwo religijne Wlastimila Hofmana, Kra-ków 2006, s. 70-71.



Temat Spowiedzi w twórczości Hofmana* Wybrane prace Wlastimila Hofmana z tematem Chrystusa Frasobliwe-go
[Źródło: Księga pamiątkowa Wlastimila Hofmana]








Obraz został sprzedany w ofercie poaukcyjnej.
niedostepny
x
«
»