TERLIKOWSKI Włodzimierz

TERLIKOWSKI Włodzimierz
TERLIKOWSKI WłodzimierzTERLIKOWSKI WłodzimierzTERLIKOWSKI Włodzimierz
Tytuł:Most w Avignon (1946)
Technika:olej, płótno
Wymiary:47 x 60,5 cm
68 x 83,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Terlikowski 1946"

OPIS PRACY:
Obraz Włodzimierza Terlikowskiego przedstawia fragment tytułowego Mostu Świętego Benedykta rozciągającego się nad rzeką Rodan w Awinionie. Praca należy do cyklu dzieł, w którym artysta wciąż na nowo ukazywał ten sam temat o różnych porach dnia, badając tym samym zmienność światła i barwy. Obraz namalowany został w charakterystyczny dla Włodzimierza Terlikowskiego sposób – grubą warstwą farby olejnej nakładanej szpachlą i szerokim pędzlem.
Sprzedane:XVI Aukcja Dzieł Sztuki (14 VI 2022)
Cena wywoławcza:20000 zł
Cena uzyskana:20000 zł

WŁODZIMIERZ TERLIKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Włodzimierz Terlikowski
Włodzimierz Terlikowski
[Źródło: NAC]

 

Włodzimierz Terlikowski urodził się 1873 roku w Poraju k. Łodzi, zmarł w 1951 roku w Paryżu. Był jedną z głównych indywidualności polskiego środowiska artystycznego w Paryżu w pierwszej połowie XX wieku.
Przez niedługi czas studiował w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych, później krótko uczęszczał do pracowni Jeana-Paula Laurensa w Paryżu. Zadebiutował w 1900 roku indywidualną wystawą w prestiżowej paryskiej Galerii Bernheim-Jeune. Uczestniczył także w Salonie Jesiennym (1912) i wystawie Société Nationale des Beaux-Arts (1930) oraz w wystawach sztuki polskiej w Paryżu (1918, 1919, 1921, 1929) i Brukseli (1929). Malarz często eksponował swoje prace, jego wystawy wielokrotnie organizowano także w Polsce, Belgii, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech. Obrazy Włodzimierza Terlikowskiego cieszyły się dużym powodzeniem już za życia malarza.
Artysta dużo podróżował po świecie, odwiedził m. in. Wielką Brytanię, Hiszpanię, Włochy, Indie, Australię, Nową Zelandię oraz północną Afrykę. W 1911 roku na stałe osiadł w Paryżu i związał się ze środowiskiem École de Paris. Często wystawiał swoje prace w stolicy Francji.

Włodzimierz Terlikowski tworzył przede wszystkim zróżnicowane pejzaże z wielu zakątków świata, portrety oraz martwe natury z kwiatami. Malarstwo artysty jest bardzo dekoracyjne, jego obrazy często są uznawane za najlepsze dzieła polskiego postimpresjonizmu.
Prace Włodzimierza Terlikowskiego charakteryzują się żywą, nasyconą gamą barwną, silnymi kontrastami kolorystycznymi inspirowanymi sztuką fowistów oraz grubą, mięsistą fakturą farby nakładanej szerokim pędzlem i szpachlą w celu powiększenia efektów świetlnych na powierzchni obrazu.
Oprócz malarstwa sztalugowego artysta zajmował się również malarstwem ściennym.

Malarz w 1920 roku został odznaczony francuską Legią Honorową.
Obrazy Włodzimierza Terlikowskiego znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych na świecie oraz w zbiorach wielu instytucji publicznych, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, w Centre Georges Pompidou w Paryżu, w muzeum w Lyonie, Bordeaux czy Marsylii.

 

Poszukujemy prac

 

x
«
»