LENGREN Zbigniew

LENGREN Zbigniew
LENGREN ZbigniewLENGREN ZbigniewLENGREN Zbigniew
Tytuł:Filutek - historyjka obrazkowa do kwartalnika "Przekrój" (tryptyk) (1970-1974)
Technika:tusz, korektor, papier
Wymiary:25,5 x 8,7 cm (w świetle passe-partout - każdy)
38 x 46 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "LENGREN", "LENGREN | 73", "LENGREN ‧74‧"
Sprzedane:XII Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2021)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
LENGREN Zbigniew
Tytuł:Warszawa roku 1940 okiem karykaturzysty. Dwanaście pamiątkowych ilustracyj (ok. 1940)
Technika:tusz, akwarela, kredka, papier, tektura
Wymiary:17,3 x 44,5 cm (wymiary okładki z grzbietem), 16,8 x 21,8 cm (wymiary jednej strony)
Sygnatura na poszczególnych pracach.

Książka obejmuje trzynaście ilustracji:
- "Warszawa roku 1940 okiem karykaturzysty" (na okładce; 15,6 x 18,1 cm);
- "Lux Torpeda 1940 roku" (9,9 x 14,7 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Brylantowy interes" (14,5 x 10,1 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Żydzi" (9,8 x 14,5 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Nowy Romeo i Julia, czyli kłopoty fryzjera z Sosnowej" (14,6 x 9,9 cm; sygnowany i datowany p.śr.: "Lengren 1940");
- "Od kawiarni do kawiarni" (14,6 x 9,8 cm; sygnowany i datowany p.d.: "Lengren 1940");
- "Dziś mięso!" (14,6 x 9,6 cm; sygnowany p.d. "Lengren");
- "Bar pod Niestemplowaną Setką" (14,4 x 10,1 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Wódzia, panowie wódzia!" (14,5 x 9,8 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Masło sprzedane" (9,9 x 14,4 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Optymistka" (9,7 x 14,5 cm; sygnowany i datowany l.d.: "Lengren 1940");
- "Po godzinie policyjnej" (14,5 x 9,9 cm; sygnowany i datowany śr.d.: "Lengren 1940");
- "Senne marzenia" (14,5 x 9,8 cm; sygnowany l.d.: "Lengren").
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:2500 zł
Cena uzyskana:9600 zł

ZBIGNIEW LENGREN - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbigniew Lengren urodził się w 1919 roku w Tule (Rosja), zmarł w 2003 roku w Warszawie. Gimnazjum ukończył w Toruniu i rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W kontynuacji nauki przeszkodził mu jednak wybuch wojny. Został powołany do wojska, większość II wojny światowej spędził w niewoli niemieckiej.
W 1945 roku rozpoczął studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom uzyskał w 1951 roku. Jeszcze jako student nauczał rysunku oraz historii mody w toruńskim Technikum Odzieżowym. Był członkiem ZPAP.

Zbigniew Lengren był pionierem polskiego powojennego komiksu prasowego. Uprawiał przede wszystkim rysunkiem, zasłynął jako karykaturzysta i satyryk. Jego debiut miał miejsce w czasopiśmie „Stańczyk” w 1944 roku. Dwa lata później rozpoczął stałą współpracę z tygodnikiem "Przekrój", gdzie od 1948 roku ukazywała się seria rysunkowa z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem.
W czasie swojej kariery artystycznej Zbigniew Lengren współpracował również z innymi periodykami, m.in. z "Trybuną Robotniczą", "Szpilkami" czy "Playboyem". Poza satyrą zajmował się fotografią, projektowaniem plakatów, ilustracji książkowych oraz scenografii, pisał także własne utwory satyryczne, programy rozrywkowe i telewizyjne oraz literaturę dla dzieci.
Warto wspomnieć, że w 1988 roku został odznaczony nagrodą Złotej Szpilki z Wawrzynem, otrzymał również Order Uśmiechu (1977).