LENGREN Zbigniew

LENGREN Zbigniew
LENGREN ZbigniewLENGREN ZbigniewLENGREN Zbigniew
Tytuł:Warszawa roku 1940 okiem karykaturzysty. Dwanaście pamiątkowych ilustracyj (ok. 1940)
Technika:tusz, akwarela, kredka, papier, tektura
Wymiary:17,3 x 44,5 cm (wymiary okładki z grzbietem), 16,8 x 21,8 cm (wymiary jednej strony)
Uwagi:
Sprzedane:VI Aukcja Dzieł Sztuki (14 XII 2020)
Cena wywoławcza:2500 zł
Cena uzyskana:9600 zł

 

ZBIGNIEW LENGREN - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbigniew Lengren urodził się w 1919 roku w Tule (Rosja), zmarł w 2003 roku w Warszawie. Gimnazjum ukończył w Toruniu i rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W kontynuacji nauki przeszkodził mu jednak wybuch wojny. Został powołany do wojska, większość II wojny światowej spędził w niewoli niemieckiej.
W 1945 roku rozpoczął studia artystyczne na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dyplom uzyskał w 1951 roku. Jeszcze jako student nauczał rysunku oraz historii mody w toruńskim Technikum Odzieżowym. Był członkiem ZPAP.

Zbigniew Lengren był pionierem polskiego powojennego komiksu prasowego. Uprawiał przede wszystkim rysunkiem, zasłynął jako karykaturzysta i satyryk. Jego debiut miał miejsce w czasopiśmie „Stańczyk” w 1944 roku. Dwa lata później rozpoczął stałą współpracę z tygodnikiem „Przekrój”, gdzie od 1948 roku ukazywała się seria rysunkowa z Profesorem Filutkiem i psem Filusiem.
W czasie swojej kariery artystycznej Zbigniew Lengren współpracował również z innymi periodykami, m.in. z „Trybuną Robotniczą”, „Szpilkami” czy „Playboyem”. Poza satyrą zajmował się również fotografią, projektowaniem plakatów, ilustracji książkowych oraz scenografii, pisał również własne utwory satyryczne, programy rozrywkowe i telewizyjne oraz literaturę dla dzieci.
Warto wspomnieć, że w 1988 roku został odznaczony nagrodą Złotej Szpilki z Wawrzynem, otrzymał również Order Uśmiechu (1977).

 

x
«
»