MAKOWSKI Zbigniew

Tytuł:Era tan grande mi dolor (1974-1979)
Technika:gwasz, tusz, papier
Wymiary:56,5 x 60 cm
79 x 81,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.g.: "Zbigniew Makowski fac. 1974-1979"
Opisany l.g: "Era tan grande mi dolor"

ZBIGNIEW MAKOWSKI - NOTA BIOGRAFICZNA

Zbigniew Makowski urodził się w 1930 roku w Warszawie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom obronił w 1956 roku w pracowni Kazimierza Tomorowicza. Na początku lat 60. wyjechał do Paryża, gdzie zetknął się z twórczością surrealistów i poznał m.in. Andre Bretona. Artysta zajmuje się malarstwem, rysunkiem, sztuką książki i poezją. Jego kompozycje malarskie składają się z wielu elementów, których dobór wydaje się przypadkowy: cyfry, litery, formy geometryczne, przedmioty, postacie ludzkie, zwierzęta, fragmenty budynków. Każda z tych prac posiada jednak głęboką, symboliczną wymowę. Artysta jest laureatem Nagrody Krytyki Artystycznej im. Cypriana Kamila Norwida (1973) oraz Nagrody im. Jana Cybisa (1992).

Artysta wystawiał m.in. z Międzynarodową Grupą Artystyczną „Phases”. Jego prace były prezentowane na całym świecie, m.in. w Miami Museum of Modern Art oraz Museo de Arte Moderna w Rio de Janeiro. W 1991 jego malarska kompozycja „Mirabilitas secundum diversos modos exire potest a rebus” została podarowana przez Rząd Rzeczpospolitej Polskiej siedzibie ONZ w Genewie.