ARTYMOWSKA Zofia

Zofia Artymowska - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Zofii Artymowskiej. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Zofii Artymowskiej na aukcję [kontakt]

ZOFIA ARTYMOWSKA

Zofia Artymowska urodziła się w 1923 roku w Krakowie, zmarła w 2000 roku w Warszawie. Początkowo uczyła się w krakowskiej Kunstgewerbeschule, w 1945 roku rozpoczęła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, gdzie uczyła się pod kierunkiem Eugeniusza Eibischa. Dyplom obroniła w 1950 roku.
Wiele lat pracowała jako pedagog, najpierw piastując stanowisko asystentki w pracowni Czesława Rzepińskiego w krakowskiej ASP, a następnie, od 1952 roku w pracowni Eugeniusza Eibischa w warszawskiej ASP. Później realizowała się wykładając na uczelniach zagranicznych (w Teheranie, Bagdadzie) oraz, począwszy od 1971 roku, w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
Mężem Zofii Artymowskiej był artysta malarz Roman Artymowski. W 1992 roku założyła w Łowiczu razem z małżonkiem fundację "Promocja Polskiej Sztuki Wizualnej".

Malarstwo i sztuka Zofii Artymowskiej

Zofia Artymowska zajmowała się wieloma dziedzinami sztuki, uprawiała malarstwo sztalugowe i monumentalne (tworzyła mozaiki oraz polichromie, w latach 1953-1956 współtworzyła malowidła ścienne i sgraffita w odbudowywanych po wojnie kamienicach warszawskiej Starówki i Nowego Miasta), wykonywała również grafiki, monotypie, kolaże i fotokolaże, a także formy ceramiczne.
Początkowo Zofia Artymowska pozostając pod wpływem swoich nauczycieli malowała obrazy w nurcie koloryzmu, z czasem jednak, w drugiej połowie lat 50., porzuciła tę estetykę i zwróciła się w kierunku konstruktywizmu. W jej dojrzałej twórczości dominowała abstrakcja, niekiedy wpisująca się w stylistykę op-artu.
W większości kompozycji Zofia Artymowska powielała w różny sposób jeden konkretny element, zgodnie z przekonaniem, iż podstawową częścią wszystkiego jest jednostka multiplikowana. Obrazy artystki oddziałują geometryczną formą, kontrastową kolorystyką i optyczną iluzją przestrzeni.

Do najsławniejszych w historii twórczości Zofii Artymowskiej dzieł należy rozpoczęty w latach 60. cykl "Poliformy", w którym malarka, eksperymentując z formą opartą na bryle walca, w matematyczny sposób analizowała problem przestrzeni w obrazie.

Zofia Artymowska - wystawy

Zofia Artymowska pokazywała swoje prace na wielu ekspozycjach, m.in. na wystawach w warszawskiej Zachęcie, a także w galeriach i muzeach w Łodzi, Nowym Jorku, Bagdadzie czy Bejrucie.
Artystka była niejednokrotnie wyróżniana za swoją twórczość, w 1954 roku otrzymała np. Złoty Krzyż Zasługi za sgraffito przy ul. Nowomiejskiej 2 w Warszawie.

Dzieła sztuki Zofii Artymowskiej znajdują się w licznych kolekcjach prywatnych, instytucjonalnych oraz muzealnych, m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy Museum of Modern Art w Bagdadzie.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy dzieła Zofii Artymowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zofii Artymowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zofii Artymowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].

Poszukujemy prac

 

Aktualnie nie posiadamy prac tego artysty

Zapisz się do newslettera - dowiesz się pierwszy o dodaniu nowych prac tego artysty

Jeżeli chcą Państwo sprzedać jego prace prosimy o kontakt

x
«
»