ROZWADOWSKI Zygmunt

Zygmunt Rozwadowski - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Zygmunta Rozwadowskiego. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Zygmunta Rozwadowskiego na aukcję [kontakt]

ROZWADOWSKI Zygmunt
ROZWADOWSKI ZygmuntROZWADOWSKI ZygmuntROZWADOWSKI Zygmunt
Tytuł:Przed polowaniem (1911)
Technika:olej, płótno
Wymiary:56,5 x 87,5 cm
74,5 x 105,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Z. Rozwadowski | 1911"

OPIS PRACY:
Zygmunt Rozwadowski był lwowskim malarzem, który tworzył głównie obrazy batalistyczne i rodzajowe. W twórczości tego artysty dużą rolę odgrywały przedstawienia koni, które wielokrotnie powracały w tworzonych przez niego kompozycjach. Tym samym artysta swoją twórczością wpisywał się w nurt polskiego malarstwa historycznego.

Prezentowana praca przedstawia scenę na chwilę przed rozpoczęciem polowania. Artysta w doskonały sposób oddał charakter wczesno-jesiennej aury. Ukazał on uczestników polowania w klasycznych czerwonych frakach i białych bryczesach, w towarzystwie dostojnych koni i psów myśliwskich. Grupa postaci została ukazana na tle malowniczo porośniętego pnączami dworu. Obraz cechuje dbałość o detale i interesujące zestawienia barw, które wpływają na dekoracyjny charakter pracy.
Sprzedane:XXVIII Aukcja Dzieł Sztuki (29 VI 2023)
Cena wywoławcza:32000 zł
Cena uzyskana:38000 zł

ZYGMUNT ROZWADOWSKI

Zygmunt Rozwadowski urodził się w 1870 roku we Lwowie, zmarł w 1950 roku w Zakopanem. Kształcił się w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Jana Matejki, a następnie, w latach 1891-1893, w prywatnej szkole Antona Ažbego w Monachium. Począwszy od 1910 roku aż do roku 1920 był profesorem we lwowskiej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego.
W trakcie I wojny światowej Zygmunt Rozwadowski należał do Legionów Polskich i służył w 1. Pułku Ułanów w stopniu wachmistrza.

Zygmunt Rozwadowski przez większość swojego życia był związany ze Lwowem, skąd pod koniec życia, w 1946 roku, przeprowadził się do Zakopanego.

Malarstwo Zygmunta Rozwadowskiego

Zygmunt Rozwadowski specjalizował się w scenach batalistycznych z okresu wojen napoleońskich, powstania listopadowego oraz I wojny światowej. W jego obrazach często pojawiały się sylwetki koni, malowane przez artystę z zamiłowaniem i znawstwem porównywanym niekiedy z krakowskim warsztatem Kossaków. Zygmunt Rozwadowski tworzył także sceny rodzajowe, przede wszystkim ujmujące jarmarki, polowania oraz zaprzęgi. Dzieła malarza odznaczają się precyzją i zastosowaniem śmiałych skrótów perspektywicznych. Artysta malował również portrety i sporadycznie wiejskie pejzaże.

Zygmunt Rozwadowski zajmował się również malarstwem monumentalnym i wielkoformatowym, był autorem dekoracji malarskiej Teatru Wielkiego we Lwowie, a od 1983 roku tworzył wraz z gronem innych artystów "Panoramę Racławicką" (był odpowiedzialny za sceny związane z kawalerią). Ponadto artysta pracował nad innymi panoramami jak "Golgota", "Panorama siedmiogrodzka", "Męczeństwo Chrześcijan" i "Bitwa pod piramidami".

Co ciekawe, w okresie studiów artysta wielokrotnie podpisywał swoje prace pseudonimem "Jordan".

Zygmunt Rozwadowski - wystawy i kolekcje

Zygmunt Rozwadowski jeszcze podczas studiów uczestniczył w wystawach organizowanych w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie eksponowano m.in. prace "Po potyczce" (1891), "Amazonka" i "Studium" (1892). W późniejszym czasie obrazy Zygmunta Rozwadowskiego były pokazywane w krakowskim i we lwowskim TPSP oraz w TZSP w Warszawie, a także w Wiedniu, Londynie i Zurychu.

Obecnie prace autorstwa Zygmunta Rozwadowskiego można znaleźć np. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Lwowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach czy Muzeum Krakowa.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Zygmunta Rozwadowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Zygmunta Rozwadowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Zygmunta Rozwadowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Zygmunta Rozwadowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac
x
«
»