Krakowski Dom Aukcyjny

VI Aukcja Dzieł Sztuki

14 grudnia (poniedziałek) 2020 - godz. 18.30

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności.

Wystawa przedaukcyjna: 1-14 XII 2020 godz. 10-18

Regulamin | zlecenie aukcyjne

Zapraszamy do kontaktu

zaloguj się

GOTTLIEB Leopold

GOTTLIEB Leopold
LOT 12
ID: 006012

GOTTLIEB Leopold BIOGRAFIA

Tytuł:Wieczerza rybaków (1921)
Technika:olej, płótno
Wymiary:49 x 70,7 cm
68,4 x 89,7 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.g.: "L. Gottlieb | 921"
Na odwrocie nalepka depozytowa Muzeum Narodowego w Warszawie.

PROWENIENCJA:
- kolekcja Josepha Grussa (1903-1993), Nowy Jork, Stany Zjednoczone
- kolekcja prywatna, Polska
- Polski Dom Aukcyjny „Sztuka”, Kraków, V 2002
- kolekcja prywatna, Polska

W latach 20. XX wieku temat pracy i wspólnego posiłku rybaków wielokrotnie pojawiał się w twórczości Leopolda Gottlieba, jednego z najbardziej cenionych polskich artystów działających w środowisku École de Paris. Obraz przedstawia siedzących przy dwóch stołach ludzi spożywających wieczerzę i rozmawiających ze sobą. Formalnie dzieło można powiązać z nurtem ekspresjonizmu, w obrębie którego Leopold Gottlieb wypracował swój indywidualny styl malarski, w obrazie jednak pozostają widoczne pewne wpływy ugrupowania Formistów, z którymi artysta działał do 1919 roku. Ogromną rolę w pracy odgrywa rytm, jaki budują ciepłe plamy barwne twarzy i dłoni ukazanych ludzi. Obraz Leopolda Gottlieba pełen jest zagadek, gdyż z jednej strony przedstawia zwykłą rodzajową scenę posiłku, z drugiej jednak jest nasycony treścią o znaczeniu tak samo dużym, jak sama warstwa formalna i wyrażającą pewien kult pracy rąk ludzkich i zasłużonego odpoczynku. Charakterystyczne dla artysty uproszczenie sylwetek oraz niemal zupełne pominięcie rysów twarzy ukazanych postaci wprowadza pewne uczucie niepokoju i sprawia, że obraz, który mógłby przecież dźwięczeć stukotem talerzy oraz gwarem rozmów, milczy i zatrzymuje przy sobie widza przenikającą ciszą.

SPRZEDAŻ WARUNKOWA
Cena wywoławcza:185000 zł
Cena uzyskana:190000 zł