Krakowski Dom Aukcyjny

VIII Aukcja Dzieł Sztuki

14 kwietnia (środa) 2021 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności na sali

29 III-14 IV 2021 godz. 10-18

RegulaminZaloguj i złóż zlecenie aukcyjne

zaloguj sięArkusz zlecenia aukcyjnego

Licytacja live na portalu

LOT 13
ID: 008013

Tytuł:Wiosna (portret dziewczynki w wianku) (1923)
Technika:olej, tektura
Wymiary:30,4 x 45,2 cm
44 x 58,4 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil Hofman 1923"

Lata 20. to czas, w którym Wlastimil Hofman malował liryczne, pełne treści symbolicznych obrazy, zwykle portrety i wizerunki postaci alegorycznych. Prace z tego okresu są również obiektami najbardziej poszukiwanymi na rynku przez kolekcjonerów sztuki Wlastimila Hofmana.
Sportretowana na niniejszym obrazie dziewczynka nosi na głowie wieniec laurowy, który, choć w pierwszym momencie kojarzy się ze znakiem zwycięstwa i sławy, jest również symbolem poetów oraz natchnienia poetyckiego. Drugie ze znaczeń bardziej wpisuje się w charakterystykę twórczości Wlastimila Hofmana, który wielokrotnie podejmował temat muz stanowiących uosobienie energii twórczej i właśnie natchnienia – zarówno poetyckiego, jak i malarskiego.
Dziecko ukazane zostało na tle budzącej się do życia roślinności, co również otwiera możliwości interpretacyjne idące w kierunku utożsamienia dziewczynki w wianku (obrazu młodości i natury) z personifikacją nadchodzącej wiosny.
Cena wywoławcza:9000 zł
Cena uzyskana:27000 zł