Krakowski Dom AukcyjnyVIII Aukcja Dzieł Sztuki
WEISS Wojciech
LOT 7 | ID: 008007 |
WEISS Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Martwa natura z kwiatami na tle okna |
Technika: | olej, płótno naciągnięte na tekturę |
Wymiary: | 64,5 x 47 cm 80 x 63 cm (wymiary z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany l.d.: "WWeiss"
OPIS PRACY: Obraz Wojciecha Weissa przedstawia usytuowaną na stole przykrytym błękitnym obrusem tytułową martwą naturę – bukiet różnobarwnych kwiatów ułożony w fajansowym imbryku oraz białą filiżankę ze spodkiem. W tle rozciąga się widok na pejzaż z rozłożystym drzewem i rysującymi się w oddali wzgórzami. Praca namalowana została przez artystę najprawdopodobniej na tarasie na parterze jego domu w Kalwarii Zebrzydowskiej, o czym świadczy ujęty po prawej tynkowany filar oraz charakterystyczne kobaltowe barierki. W obrazie warto zwrócić uwagę na trafne rozwiązania kolorystyczne i harmonię barw – w kompozycji współgrają ze sobą równomiernie rozłożone plamy odcieni niebieskiego (obrus, ucho imbryka, barierki, wzgórza), różu (kwiaty i dekoracja imbryka) oraz oranżu (kwiaty, kotara i poręcz barierki). Energiczny sposób prowadzenia pędzla, malarskość przedstawienia, temat łączący pejzaż oraz martwą naturę, a także wykorzystanie nasyconej gamy barwnej i ogromna rola koloru w kompozycji pozwalają datować prezentowany obraz Wojciecha Weissa na lata 20. lub 30. XX wieku. |
Cena wywoławcza: | 19500 zł |
Cena uzyskana: | 25500 zł |