Krakowski Dom Aukcyjny

VIII Aukcja Dzieł Sztuki

14 kwietnia (środa) 2021 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Aukcja odbędzie się bez udziału publiczności na sali

29 III-14 IV 2021 godz. 10-18

RegulaminZaloguj i złóż zlecenie aukcyjne

zaloguj sięArkusz zlecenia aukcyjnego

Licytacja live na portalu

WEISS Wojciech

WEISS Wojciech
LOT 7
ID: 008007

WEISS Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z kwiatami na tle okna
Technika:olej, płótno naciągnięte na tekturę
Wymiary:64,5 x 47 cm
80 x 63 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "WWeiss"

Obraz Wojciecha Weissa przedstawia usytuowaną na stole przykrytym błękitnym obrusem tytułową martwą naturę – bukiet różnobarwnych kwiatów ułożony w fajansowym imbryku oraz białą filiżankę ze spodkiem. W tle rozciąga się widok na pejzaż z rozłożystym drzewem i rysującymi się w oddali wzgórzami.
Praca namalowana została przez artystę najprawdopodobniej na tarasie na parterze jego domu w Kalwarii Zebrzydowskiej, o czym świadczy ujęty po prawej tynkowany filar oraz charakterystyczne kobaltowe barierki. W obrazie warto zwrócić uwagę na trafne rozwiązania kolorystyczne i harmonię barw – w kompozycji współgrają ze sobą równomiernie rozłożone plamy odcieni niebieskiego (obrus, ucho imbryka, barierki, wzgórza), różu (kwiaty i dekoracja imbryka) oraz oranżu (kwiaty, kotara i poręcz barierki).
Energiczny sposób prowadzenia pędzla, malarskość przedstawienia, temat łączący pejzaż oraz martwą naturę, a także wykorzystanie nasyconej gamy barwnej i ogromna rola koloru w kompozycji pozwalają datować prezentowany obraz Wojciecha Weissa na lata 20. lub 30. XX wieku.
Cena wywoławcza:19500 zł
Cena uzyskana:25500 zł