Krakowski Dom Aukcyjny

X Aukcja Dzieł Sztuki

29 czerwca (wtorek) 2021 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

Rejestracja uczestników aukcji rozpocznie się o godz. 18.00

Kraków - Starowiślna 14, 15-29 VI 2021 godz. 10-18

zaloguj się Zaloguj i złóż zlecenie aukcyjne

Licytacja live na portalu

MATEJKO Jan

MATEJKO Jan
LOT 2
ID: 010002

MATEJKO Jan BIOGRAFIA

Tytuł:Studium do postaci Konstantego Bazylego Ostrogskiego
Technika:ołówek, papier
Wymiary:15,3 x 9 cm
33 x 26 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d. "JM"
Opisany l.d.: "Xs: Bazyli Ostrogski"
Na odwrocie śr.g. liczba "509"
Widoczne nacięcie papieru l.śr. o szerokości 5 mm.
Dwa pojedyncze pęknięcia papieru (l.d., p.d.).

Prezentowana praca to studium fizjonomiczne mężczyzny, stanowiące formę wzorca do przedstawienia wojewody kijowskiego, Konstantego Bazylego Ostrogskiego. Jan Matejko posłużył się tutaj krótkimi, mocnymi kreskami i gęstym szrafowaniem. Cechą charakterystyczną dla twórczości malarza są szczegółowo opracowane, głęboko osadzone oczy modela, który najprawdopodobniej pozował artyście do postaci księcia.
Rysunek może być związany z pracami przygotowawczymi artysty do jednego z dwóch obrazów, w których występuje książę: "Unii lubelskiej" (1869) lub "Stefana Batorego pod Pskowem" (1872). Na okres ok. 1870 roku wskazują też cechy formalne pracy.
Cena wywoławcza:14000 zł
Cena uzyskana:19000 zł