Krakowski Dom Aukcyjny®XIII Aukcja Dzieł Sztuki
MUCHA Eugeniusz
LOT 76 | ID: 013076 |
MUCHA Eugeniusz BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Chrystus Frasobliwy |
Technika: | olej, tempera, płótno |
Wymiary: | 40 x 30,5 cm 42 x 32,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | OPIS PRACY: W ekspresyjnej twórczości Eugeniusza Muchy przeważała tematyka egzystencjalna oraz religijna. W prezentowanym obrazie artysta ukazał popularny w sztuce chrześcijańskiej ikonograficzny motyw️ Chrystusa Frasobliwego, tj. rozmyślającego w charakterystycznej pozycji Jezusa w koronie cierniowej. Chociaż temat ten podejmowany był przez artystów od czasów średniowiecza, szczególnie zakorzenił się on wśród twórców ludowych, stając się figurą często występującą w kapliczkach przydrożnych. Ludowe upodobanie do motywu Chrystusa Frasobliwego, czy bardziej ogólnie - tematu Męki Pańskiej, wynika zapewne z uwypuklonego w tym kontekście człowieczeństwa Zbawiciela, przez co postać Syna Bożego może wydawać się bliższa Jego wyznawcom. W obrazie Eugeniusza Muchy widoczne są właśnie wpływy formalne sztuki ludowej, którą, jak wiadomo, malarz był zafascynowany i chętnie czerpał z jej dorobku. Kompozycja ponadto zawiera w sobie niezwykle silny, tak charakterystyczny dla prac Eugeniusza Muchy ładunek emocjonalny, podsycony w tym wypadku wyraźną linią, kontrastową kolorystyką oraz intensywnością zastosowanej czerwieni. |
Cena wywoławcza: | 4400 zł |
Cena uzyskana: | 4400 zł |