XV Aukcja Dzieł Sztuki | Edward Dwurnik (1 VI 2022)

LOT 4
ID: 015004

Tytuł:Różowy sztandar z cyklu "W cieniu budowli" (1971)
Technika:linoryt, flamaster, pastel, karton
Wymiary:49,3 x 34 cm
75,5 x 55,5 cm (z oprawą)
Pieczęć autorska oraz numer "3615" p.d.
Sygnowany i datowany na odwrocie: "E. Dwurnik | 1971. IV"
Opis autorski na odwrocie.

PROWENIENCJA:
– kolekcja prywatna,
– zakup od artysty.

Prezentowany obiekt stanowi część rysunkowo-graficznego cyklu "W cieniu budowli", będącego formą komentarza Edwarda Dwurnika odnoszącego się do współczesnych realiów społeczno-politycznych oraz zapisu tego, jak sam malarz ówczesną rzeczywistość widział i odbierał.
W omawianej pracy artysta ujął defiladę mundurowych, z których jeden niesie tytułowy sztandar.
Postacie ukazane zostały na tle ikonicznych przykładów florenckiej architektury zaprojektowanej przez Filippo Brunelleschiego: kopuły katedry Santa Maria del Fiore oraz jednego ze skrzydeł Ospedale degli Innocenti (Szpitala Niewiniątek).
Cena uzyskana:10000 zł