XVIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IX 2022)

LESZKO Ludwik
LOT 61
ID: 018061

LESZKO Ludwik BIOGRAFIA

Tytuł:Kąpiel w rzece (1944)
Technika:olej, tektura
Wymiary:70,5 x 100 cm
83 x 111 cm (z oprawą)
Sygnowany i datowany l.d.: "Leszko | 1944"

W twórczości Ludwika Leszko motyw rzeki był niezwykle popularny. Artysta wykorzystywał przedstawienia wody do ukazania interesujących zestawień barw i światła. W obrazie "Kąpiel w rzece" został ujęty gaj wypełniony drzewami o potężnych konarach oraz bujną roślinnością. Na pierwszym planie została ukazana rzeka, nad którą z lewej strony został przerzucony drewniany most, z kolei z prawej strony przedstawiono grupę kąpiących się postaci. Sylwetki ludzi zostały jedynie nakreślone i wypełnione cielistymi barwami, zdynamizowanymi plamami światła i cienia. Człowiek został tu ukazany jako część natury.
Obraz można podzielić na dwie strefy - pierwsza została ukazana w półmroku, zaś druga w pełnym świetle. W ten sposób Ludwik Leszko osiągnął efekt głębi i interesującą gradację kolorów, wpływającą na idylliczny charakter całego przedstawienia.
Estymacja:3000 - 4000 zł Sprzedaż poaukcyjna