XX Aukcja Dzieł Sztuki

18 października (wtorek) 2022 - godz. 19.00

Hotel Holiday Inn holiday inn - Kraków ul. Wielopole 4

4-18 października 2022, godz. 10.00-18.00

AXENTOWICZ Teodor

AXENTOWICZ Teodor
LOT 2
ID: 020002

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Młodość i starość
Technika:olej, płótno (luzem) na tekturze
Wymiary:39,8 x 35 cm
53,5 x 49 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "T. Axentowicz"
Na odwrocie tektury odręczna opinia Mieczysława Orackiego-Serwina z 1946 roku na temat autentyczności obrazu.

Tematyka huculska pojawiała się się w twórczości Teodora Axentowicza już od lat 80. XIX wieku. Szczególnie chętnie artysta ukazywał sceny w aurze zimowej, kontrastując ciemne postaci Hucułów w tradycyjnych strojach z bielą połaci śniegu i zachowując przy tym prawdziwość przedstawiań - najczęściej ujmował bowiem styczniowe Święto Jordanu.
Prezentowany obraz, choć będący przykładem rodzajowego portretu huculskiego na tle pokrytego śniegiem pejzażu z tradycyjną architekturą w tle, jest raczej kompozycją o charakterze symbolicznym. Poza kontrastem bieli i burej szarości uderza również napięcie kierunków oraz wieku młodej dziewczyny i doświadczonego życiem starca.
Wspomniany kontrast starości i młodości oraz brzydoty i piękna inspirował artystę do malowania niezwykle emocjonalnych kompozycji.
Cena wywoławcza:25000 zł
Cena uzyskana:25000 zł