XX Aukcja Dzieł Sztuki (18 X 2022)

LOT 18
ID: 020018

Tytuł:Diana (lata 20.)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,7 x 49 cm
42,5 x 57 cm (z oprawą)
Sygnowany p.d.: "Wlastimil | Hofmann"

Wlastimil Hofman jest jednym z najbardziej cenionych malarzy okresu Młodej Polski. Artysta tworzył w nurcie symbolizmu, a jego kompozycje wyróżniają się charakterystyczną stylistyką wypracowaną w oparciu o twórczość nauczyciela – Jacka Malczewskiego.
W latach 20. i 30. XX wieku tematyka mitologiczna często powracała w obrazach Wlastimila Hofmana. W prezentowanym wizerunku Diany artysta wykorzystał szereg atrybutów umożliwiających rozpoznanie postaci, m.in. zawieszony na plecach kołczan ze strzałami, będący nieodłącznym elementem ikonografii patronki łowów, a także znajdujący pomiędzy jasnymi kosmykami włosów niewielki srebrny księżyc.
Artysta zastosował w obrazie dwa podejścia formalne. W przypadku postaci oddał jej fizjonomię w sposób szczegółowy, z kolei pejzaż w tle potraktował wrażeniowo, stosując przy tym energiczne pociągnięcia pędzla.
Obraz został namalowany w najbardziej cenionym okresie w twórczości Wlastimila Hofmana i wpisuje się w symboliczno-alegoryczny nurt polskiego malarstwa.
Cena wywoławcza:18000 zł
Cena uzyskana:45000 zł