XXI Aukcja Dzieł Sztuki

15 grudnia (czwartek) 2022 - godz. 19.00

5-15 grudnia 2022, godz. 10.00-18.00

SPORSKI Wacław

SPORSKI Wacław
LOT 58
ID: 021058

SPORSKI Wacław BIOGRAFIA

Tytuł:W pracowni u Vermeera (2020-2021)
Technika:olej, płótno
Wymiary:55 x 68 cm
Uwagi:Sygnowany l.d.: "W.Sporski"
Opisany na odwrocie: "W. Sporski | - W pracowni u | Vermeera - | p/o 55 x 68.. | 2020-2021 | W.Sporski -"

Obraz "W pracowni u Vermeera" (2020-2021) Wacława Sporskiego stanowi interesujący dialog współczesnego artysty z XVII-wiecznym klasykiem malarstwa holenderskiego - Janem Vermeerem, a konkretniej z jego dziełem "Alegoria Malarstwa" ze zbiorów Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.
Wacław Sporski powtórzył w swojej kompozycji sylwetkę odwróconego tyłem do widza malarza zasiadającego przy sztaludze, całkiem odmienne traktując jednak przestrzeń pomieszczenia (zamknięty w klatce ptak w miejscu martwej natury) i postać modelki - tu pozującej do śmiałego aktu.
Lustro, podobnie jak kotara u Vermeera, sytuuje odbiorcę w kontekście niezauważonego podglądacza.
Cena wywoławcza:2400 zł
Cena uzyskana:2400 zł