XXXI Aukcja Dzieł Sztuki

20 września (środa) 2023 - godz. 18.30

7-20 września 2023 r., godz. 10.00-18.00

KOSSAK Juliusz

KOSSAK Juliusz
LOT 14
ID: 031014

KOSSAK Juliusz BIOGRAFIA

Tytuł:Powitanie - sarmata z koniem (1889)
Technika:akwarela, papier
Wymiary:18,8 x 14,5 cm (w świetle passe-partout)
57 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "JK | 1889"
Do obrazu dołączona opinia wydana w 1942 roku przez Tadeusza Dobrowolskiego.

Fragment opinii Tadeusza Dobrowolskiego:
"Akwarela ta przedstawia szlachcica z podgoloną czupryną, trzymającego za uzdę konia i zdejmującego z głowy rogatywkę. Ponieważ poza nim widać drewniane wrota, wolno się domyślić, że szlachcic ów przybył do jakiegoś dworu i wita jego mieszkańców.
[...]
Swojski temat związany z polską tradycją rycerską jest bowiem typowy dla twórczości J. Kossaka. Na tego samego malarza jako autora malowidła, wskazuje jeszcze ostrożna technika akwarelowa, delikatny światłocień, pewna skłonność do linearnego konturowania formy, ilustratorski charakter całości, wreszcie atmosfera uczuciowa akwareli."