Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXI Aukcja Dzieł Sztuki

20 września (środa) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
7-20 września 2023 r., godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 9
ID: 031009

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Starzec z aniołem (1922)
Technika:olej, tektura
Wymiary:35 x 49,5 cm
42,5 x 57 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann | 1922"

OPIS PRACY:
Obraz należy do często podejmowanego przez artystę typu przedstawienia portretowego rozbudowanego o pejzaż z symbolicznym sztafażem. Praca namalowana została zamaszystymi pociągnięciami pędzla, jednak w niezwykle staranny przy tym sposób, z dużą dbałością o detale i relacje barwne.
Na pierwszym planie Wlastimil Hofman ukazał z profilu starszego mężczyznę z fajką w ustach. Jego postać wypełnia większą część pola obrazowego i stanowi dominantę całości. Po lewej stronie kompozycji rozciąga się nizinny krajobraz, w którym została ukazana postać stojącego w kontrapoście anioła o imponujących skrzydłach.
Wlastimil Hofman w swoim malarstwie odwoływał się do młodopolskiego repertuaru motywów, a w szczególności do symbolicznej twórczości swojego mistrza - Jacka Malczewskiego. Prezentowana praca niesie ze sobą treści związane z przemijaniem życia, na które może wskazywać melancholijny nastrój całości i zaduma tytułowej postaci, a przede wszystkim kierujący się w stronę starca i rozkładający, jak gdyby w geście przyzywania, ręce anioł, uosabiający być może Thanatosa.
Cena wywoławcza:22000 zł
Cena uzyskana:31000 zł
x
«
»