XXXI Aukcja Dzieł Sztuki

20 września (środa) 2023 - godz. 18.30

7-20 września 2023 r., godz. 10.00-18.00

LOT 54
ID: 031054

Tytuł:Zamyślenie - portret Wacława z antycznymi ruinami w tle (1968)
Technika:olej, płyta
Wymiary:80,5 x 60,5 cm
85,5 x 66 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "Wlastimil | Hofman 1968"

Malarstwo Wlastimila Hofmana (1881-1970) w latach 60. stało się bardziej ekspresyjne w swoim charakterze, co przejawiało się m.in. w stosowaniu czytelnej faktury, wrażeniowym kształtowaniu form i stosowaniu brunatnych lub intensywnych barw. Artysta tworzył wówczas liczne portrety, które przedstawiały wielu gości Wlastimilówki i ludzi z jego otoczenia, w tym Wacława Jędrzejczaka, który był w tym czasie najbliższym przyjacielem Wlastimila Hofmana (więcej na temat tej znajomości można przeczytać w artykule na blogu Krakowskiego Domu Aukcyjnego [ZOBACZ]).
Obraz "Zamyślenie" w kontekście późnej twórczości malarza zwraca uwagę swoim dopracowaniem i wielobarwnością, która nadaje całej kompozycji pozytywny wydźwięk. Ukazany na pierwszym planie Wacław przywodzi na myśl skojarzenia z "Myślicielem" Augusta Rodina . Postać ma nieobecne spojrzenie i jest pogrążona w swoich rozważaniach. Znajdujące się w tle ruiny antycznego tolosu mogą wskazywać na chęć zawarcia w pracy treści związanych z losem człowieka i przemijaniem czasu.