XXXII Aukcja Dzieł Sztuki

25 października (środa) 2023 - godz. 18.30

16-25 października 2023 r., godz. 10.00-18.00

CHEŁMOŃSKI Józef

CHEŁMOŃSKI Józef
LOT 7
ID: 032007

CHEŁMOŃSKI Józef BIOGRAFIA

Tytuł:Zalew łąki (1891)
Technika:olej, płótno dublowane
Wymiary:26 x 38 cm
38 x 49,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "JÓZEF CHEŁMOŃSKI 1891"
Obraz posiada ekspertyzę Tadeusza Matuszczaka z 2011 roku.

Więcej o obrazie Józefa Chełmońskiego w artykule na blogu [ZOBACZ]

Fragment opinii Tadeusza Matuszczaka:
"Omawiany szkic jest znakomitym przykładem fascynacji Chełmońskiego, zdałoby się, prozaicznym motywem szeroko rozlanej wody. Wezbrany, rwący potok rozlał się na łąki. Wzburzony nurt wiruje, przelewając się poza ramy obrazu. Widz niemal uskakuje. Żywioł szaleje. A żywioł to to, co Chełmońskiego fascynuje, zaurocza, oszałamia".

Obraz stanowi dopracowany szkic malarski do wielkoformatowej (106 x 160 cm) kompozycji, będącej niegdyś własnością Kazimierza Natansona (1853-1935), warszawskiego biznesmena i bankiera. Obecnie płótno uchodzi za zaginione.

PROWENIENCJA:
- spuścizna po artyście;
- kolekcja córki artysty Marii Chełmońskiej-Łoskowskiej (1881-1950) i jej spadkobierców;
- kolekcja prywatna, Warszawa;
- Salon Sztuki Dawnej i Współczesnej Space Gallery, Kraków, grudzień 2010;
- kolekcja prywatna, Kraków.
Cena wywoławcza:200000 zł
Cena uzyskana:210000 zł