Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXII Aukcja Dzieł Sztuki

25 października (środa) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
16-25 października 2023 r., godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

AXENTOWICZ Teodor

AXENTOWICZ Teodor
LOT 4
ID: 032004

AXENTOWICZ Teodor BIOGRAFIA

Tytuł:Święto Jordanu
Technika:pastel, papier naklejony na tekturę
Wymiary:65 x 49,5 cm
70 x 54,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "T. Axentowicz"

OPIS PRACY:
Tematyka huculska wielokrotnie pojawiała się w malarstwie Teodora Axentowicza. Artysta w tych na poły etnograficznych kompozycjach starał się zawrzeć złożone symboliczne treści dotyczące przemijania i istoty życia.
Prezentowany obraz ukazuje scenę związaną z obrzędowością polskich Hucułów - święto Jordanu. Jest to prawosławna uroczystość związana z obchodami dnia Epifanii, a jej kluczowym elementem jest poświęcenie wody na pamiątkę chrztu Chrystusa. Woda podczas obrzędu symbolicznie przekształca w źródło nowego życia.
Ukazana na pierwszym planie dziewczynka niesie ze sobą naczynie, które posłuży do nabrania poświęconej wody. Postać na drugim planie trzyma w dłoni świecę, będącą kolejnym ważnym elementem zabieranym przez wiernych na obchody święta. Obraz został zbudowany przez Teodora Axentowicza za pomocą płynnej i ekspresyjnej linii, która wydobywa kształty postaci i delikatnie nakreśla krajobraz i otoczenie. Całość kompozycji jest niezwykle malownicza i przepełniona nastrojem melancholii. Znakomicie oddaje charakter huculskiej wsi oraz szczerej chłopskiej religijności.
Cena wywoławcza:28000 zł
Cena uzyskana:28000 zł
x
«
»