Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXIII Aukcja Dzieł Sztuki

7 grudnia (czwartek) 2023 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

HOFMAN Wlastimil

HOFMAN Wlastimil
LOT 1
ID: 033001

HOFMAN Wlastimil BIOGRAFIA

Tytuł:Niewinność (1927)
Technika:olej, tektura
Wymiary:22,5 x 34,7 cm
37 x 49 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wlastimil Hofmann | 1927"

OPIS PRACY:
Prezentowany obraz wpisuje się w wielokrotnie podejmowany przez Wlastimila Hofmana typ przedstawienia portretowego z pejzażem w tle, pośród którego został umieszczony symboliczny sztafaż.
Na pierwszym planie artysta ukazał dwójkę dzieci o krótkich blond włosach. Wpatrują się one przed siebie, ich zamyślony wzrok wykracza poza granice obrazu. Uwagę zwraca ludowy strój młodszego chłopca, na który składa się biała koszula i ozdobiony haftem kaftan. Duże brązowe oczy postaci korespondują z kolorem kamizelki, podobnie zresztą jak turkusowe tęczówki starszego z dzieci z jego błękitnozielonym kołnierzykiem. W tle kompozycji rozciąga się nizinny pejzaż, pośród którego, po lewej stronie, widoczny jest niewielki budynek przydrożnej kaplicy. Przed nią stoi czerwonoskrzydły anioł przypatrujący się pogrążonej w modlitwie, klęczącej, skłonionej w pokutnej pozie kobiecie. Formalnie dzieło cechuje wysmakowana harmonia kolorystyczna, zbudowana na podstawie ciepłych oranżów i brązów skontrastowanych z chłodnymi odcieniami zieleni i błękitów.
Obraz – podobnie jak wiele innych symbolistycznych kompozycji Wlastimila Hofmana, można interpretować na wiele sposobów. Tytułowa niewinność reprezentowana przez dziecięce postacie została skontrastowana z trudami dorosłego życia i związanymi z nim wyborami, przewinieniami i grzechami, wymagającymi skruchy i pokuty – personifikacją tych elementów wydaje się być klęcząca przed kaplicą kobieta. Całość kompozycji ma jednak w sobie przesłanie pozytywne – mimo porażek i dotykającej bezradności człowiek znajduje się niezmiennie pod pieczą anioła stróża i boską opieką.
Oferowana praca "Niewinność" (1927) powstała w okresie międzywojennym, który, w kontekście dorobku twórczego Wlastimila Hofmana, jest często poszukiwany i najbardziej ceniony przez kolekcjonerów sztuki tego artysty.
Cena wywoławcza:23000 zł
Cena uzyskana:23000 zł
x
«
»