XXXIV Aukcja Dzieł Sztuki

29 grudnia (piątek) 2023 - godz. 18.00

Aukcja bez udziału publiczności na sali.

Obiekty z katalogu można obejrzeć na żywo
w galerii Krakowskiego Domu Aukcyjnego:
godz. 10.00-18.00

KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons
LOT 10
ID: 034010

KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z hortensją
Technika:olej, tektura
Wymiary:73,5 x 35 cm
91,5 x 54 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "A. Karpiński" (sygnatura słabo widoczna)

Alfons Karpiński był krakowskim malarzem znanym jako twórca kobiecych portretów i martwych natur, które już za jego życia zyskały uznanie wśród wielu kolekcjonerów.
W oferowanym obrazie artysta zastosował rozbudowaną fakturę malarską i znamienny dla swojej twórczości, lekko rozmyty kontur. Gama barwna całości jest stonowana i ciepła, przełamana chłodem bieli kwiatów. W centrum kompozycji znajduje się donica z krzewem hortensji, który wyraźnie odcina się od jednolitego jasnobrązowego tła. W prawym dolnym rogu znajdują się z kolei trzy różnokolorowe jabłka, które, wraz z odgiętą na lewo łodygą z kwiatem, dynamizują całą kompozycję.
"Martwa natura z hortensją" jest dziełem wyjątkowym w kontekście twórczości Alfonsa Karpińskiego, artysta rzadko bowiem wykorzystywał wyraźnie wertykalne, wąskie pola obrazowe. Nietypowy, a przez to bardzo ciekawy jest również motyw hortensji, wyróżniający się na tle częstych w malarstwie Alfonsa Karpińskiego kompozycji z różami.
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:10000 zł