XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

KARPIŃSKI Alfons

KARPIŃSKI Alfons
LOT 6
ID: 035006

KARPIŃSKI Alfons BIOGRAFIA

Tytuł:Cynie (1927)
Technika:olej, tektura
Wymiary:37,5 x 50,3 cm
51 x 65 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "A. Karpiński | 27."
Opisany kredką na odwrocie: "mal. A. Karpiński 1927 Kraków | „Cynie”, olej"
Niewielkie rozwarstwienie tektury przy prawej krawędzi (p.g., p.d.).

Alfons Karpiński w swoim malarstwie wielokrotnie powracał do pełnych kwiatów martwych natur. Oferowany obraz przedstawia bukiety cynii ułożone w trzech niskich wazonach. Wielobarwne kwiaty wyraźnie odcinają się od niemal jednolitego, subtelnego tła beżowej ściany i brązowego stolika, na którym postawiono kwietną kompozycję. Przedstawienie zbudowane zostało w oparciu o kontrasty kwiatów jasnych, fioletowobiałych z intensywnymi barwami tych czerwono-pomarańczowych. Artysta znakomicie oddał przestrzenność i fakturę wielopłatkowych koszyczków kwiatów, zestawiając je z gładką, szkliwioną powierzchnią obłych i kulistych wazonów.
Warto zaznaczyć, że ten niezwykle dekoracyjny obraz wyróżnia się w kontekście najbardziej znanych motywów w twórczości Alfonsa Karpińskiego. Choć składa się on z powtarzającego się w pracach malarza elementu bukietu cynii w wazonie, tutaj kompozycja jest niemalże w całości wypełniona kwiatami, nie pozostawiono miejsca na dodatkowe przedmioty (takie jak zegary, filiżanki czy porcelanowe figurki), a nawet na pustą przestrzeń. Dodatkowo dzieło jest datowane przez autora, co nie jest wcale częste w jego sztuce. Cechy te wpływają na wyjątkowość powstałego w XX-leciu międzywojennym obrazu "Cynie" (1927) i czynią z niego rzadki obiekt o dużym znaczeniu kolekcjonerskim.
Cena wywoławcza:12000 zł
Cena uzyskana:13000 zł