Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława
LOT 4
ID: 035004

RYCHTER-JANOWSKA Bronisława BIOGRAFIA

Tytuł:Wnętrze dworku z portretem sarmackim
Technika:olej, tektura
Wymiary:18 x 25,5 cm
33 x 41 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "B. RYCHTER-JANOWSKA."
Widoczne drobne przetarcia i spękania warstwy malarskiej.
W środkowej części obrazu widoczny niewielki ubytek malatury (ok. 2 mm).

OPIS PRACY:
Obraz wpisuje się w główny nurt malarstwa Bronisławy Rychter-Janowskiej związany z przedstawieniami ziemiańskich dworów i ich wnętrz. Obrazy autorstwa tej polskiej malarki kryją w sobie romantyczny nastrój tęsknoty za minionymi czasami. Dekoracyjny charakter kompozycji wpływa z kolei na dużą popularność prac artystki wśród kolekcjonerów sztuki.
Oferowany obraz przedstawia wnętrze polskiego dworku. Na pierwszym planie znajduje się urządzony stylowymi meblami salonik, za którego otwartymi drzwiami widnieje kolejne pomieszczenie z konsolką, lustrem i lampą o okrągłym kloszu. Ściany pomieszczeń i brązowy parkiet są utrzymane w jasnych, ciepłych tonacjach, co wpływa na nastrój spokoju i swoistego zatrzymania w czasie. Najbardziej intensywnym akcentem kolorystycznym całości jest promień światła padający na parkiet po lewej stronie pola obrazowego.
Uwagę zwracają jednak przede wszystkim liczne portrety na ścianach, które należą do repertuaru motywów wielokrotnie wykorzystywanych przez Bronisławę Rychter-Janowską. W prezentowanej pracy, poza typowymi popiersiowymi wizerunkami ziemiaństwa, nad sofą został ukazany duży portret mężczyzny w czerwonym stroju sarmackim – żupanie, kontuszu i pasie kontuszowym. Mężczyzna jedną z rąk ma opartą na biodrze, w drugiej trzyma buławę. Ten typ przedstawienia przywodzi skojarzenia ze staropolskimi reprezentacyjnymi portretami hetmanów.
Obraz "Wnętrze dworku z portretem sarmackim" został namalowany z dużą dbałością o detale, z wykorzystaniem impastów. Całość zaskakuje złożonymi zabiegami światłocieniowymi, na które składają się subtelne cienie rzucane przez meble i ramy obrazów, jak również odbicia na wypolerowanym parkiecie. Kolorystycznie obraz jest zharmonizowany i niezwykle przemyślany, na co wskazuje złożoność zestawień szlachetnych odcieni barw i liczne bliki.
Cena wywoławcza:10000 zł
Cena uzyskana:10000 zł
x
«
»