Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy
LOT 20
ID: 035020

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Odwrót spod Moskwy - żołnierz z psem i koniem
Technika:olej, płyta
Wymiary:35 x 49,5 cm
52 x 66,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany l.d.: "Jerzy Kossak"
Na odwrocie pieczątka Jerzego Kossaka z potwierdzeniem autentyczności obrazu.

OPIS PRACY:
Napoleoński temat odwrotu spod Moskwy jest jednym z częstszych motywów militarnych poruszanych w twórczości Kossaków – zarówno Wojciecha, jak i jego syna, Jerzego.
W malarstwie Jerzego Kossaka, wśród zimowych przedstawień wizji Napoleona, pukających w okna kirasjerów, przekraczania przez wojska rzek czy odpoczynków wśród przysypanych śniegiem stogów, na pierwszy plan wybijają się stosunkowo niewielkie formatowo, cieszące się niegdyś najpewniej największą popularnością sceny z żołnierzem napoleońskim lub patrolem kroczącym w zamieci śnieżnej. Do tego typu przedstawień należy właśnie prezentowany obraz.
Praca przedstawia rannego, zziębniętego kirasjera wędrującego pieszo w towarzystwie zwierzęcych przyjaciół – konia i psa. Ujęcie psa decyduje o pewnej wyjątkowości kompozycji, gdyż stanowi on element stosunkowo rzadko pojawiający się w podobnych tematycznie pracach malowanych przez Jerzego Kossaka. Kompozycja obrazu jest zrównoważona – idącą, usytuowaną centralnie grupę postaci flankują wertykalne, statyczne sylwetki brzóz, dynamikę wprowadzają natomiast powiewające poły płaszcza żołnierza oraz lecące ptaki. Chłód zimnej bieli i szarości śniegu ocieplają róże i fiolety tła.
Obraz "Odwrót spod Moskwy - żołnierz z psem i koniem" jest trafnym przedstawieniem epizodu z historii Wielkiej Armii, oddaje atmosferę miejsca, a także niełatwą sytuację zmuszonego znosić trudy porażki żołnierza.
Cena wywoławcza:11000 zł
Cena uzyskana:24000 zł
x
«
»