Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

NIKIFOR Krynicki

NIKIFOR Krynicki
LOT 54
ID: 035054

NIKIFOR Krynicki BIOGRAFIA

Tytuł:Krynica nocą
Technika:gwasz, olej, tektura
Wymiary:24,5 x 20,5 cm
40 x 34 cm (z oprawą)
Uwagi:Opisany śr.d.: "KRNICAWIEŚWILLATNEDNOCA"

OPIS PRACY:
Nikifor był związany z Krynicą przez niemal całe swoje życie i to właśnie to miejsce – jego charakter, mieszkańcy i architektura, zdefiniowało jego twórczość oraz wpłynęło na podejmowane przez niego tematy.
Oferowana praca zawiera w sobie szereg charakterystycznych dla Nikifora środków formalnych, takich jak precyzyjny kontur, płaska plama i dekoracyjna wielobarwność. Obraz ukazuje wielokrotnie powracający w twórczości tego malarza motyw krynickiej drewnianej architektury na tle wyżynnego krajobrazu. Kompozycja jest rozbudowana i składa się z wykreślonej z dużą precyzją willi i towarzyszącej jej zabudowy. Przed budynkami znajduje się niewielki strumień lub fosa, nad którą przerzucono drewniane kładki. Artysta ukazał również słupy energetyczne tworzące ramę dla przestrzeni miasta, która wyraźnie się odcina od krajobrazu w tle. Piramidalne wzniesienia w oddali stopniowo stają się coraz wyższe i tworzą wrażenie głębi. Nad całością góruje ciemne niebo.
Na uwagę zasługuje również zastosowanie przez artystę farb olejnych, bardzo rzadko wykorzystywanych w jego twórczości.
Mając na uwadze powyższe spostrzeżenia, należy wspomnieć, że praca "Krynica nocą" ze względu na nokturnowy charakter i złożoną technikę stanowi wyjątkowy przykład malarstwa Nikifora Krynickiego i można nazwać ją "białym krukiem" kolekcjonerskim.
Cena wywoławcza:9500 zł
Cena uzyskana:17000 zł
x
«
»