XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August
LOT 1
ID: 035001

JAXA-MAŁACHOWSKI Soter August BIOGRAFIA

Tytuł:Port nad Bałtykiem (1938)
Technika:gwasz, akwarela, papier naklejony na tekturę
Wymiary:35 x 49,5 cm
50 x 65 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "S Jaxa [częściowo wyblakłe] | 1938"
Na odwrocie pieczątka autorska Sotera Jaxa-Małachowskiego.

W twórczości Sotera Augusta Jaxa-Małachowskiego widoki znad Bałtyku należą do najczęściej występujących motywów. Artysta chętnie ukazywał morskie fale czy pozostawione na brzegu łodzie, które stawały się często głównymi bohaterami pozbawionych sztafażu kompozycji.
Prezentowany obraz przedstawia basen portu z zacumowanymi łodziami. Widoczne oznaczenie jednej z nich oraz napis na skrzyni leżącej na piaszczystej plaży mogą wskazywać, że ukazane miejsce to port rybacki na Półwyspie Helskim, który w okresie dwudziestolecia międzywojennego był największą polską bazą rybołówstwa.
Na horyzontalną kompozycję składa się kilka głównych elementów krajobrazu: wybrzeże na pierwszym planie, fragment basenu portowego w centralnej części, falochron w tle i górująca nad całością partia nieba. Soter Jaxa-Małachowski w znamienny dla siebie sposób ukazał marynistyczny pejzaż, w którym jasny błękit wody i nieba łączą się z ciepłą barwą piaszczystej plaży, drewnianych łodzi oraz zabudowań technicznych. Obraz jest przepełniony blaskiem słońca, co sugeruje silny światłocień i niebieskawe cienie przedmiotów.
Cena wywoławcza:11000 zł
Cena uzyskana:11000 zł