Krakowski Dom Aukcyjny®XXXV Aukcja Dzieł Sztuki
KOSSAK Wojciech
LOT 19 | ID: 035019 |
KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Ułan z koniem (1925) |
Technika: | olej, płótno naklejone na papier |
Wymiary: | 27 x 31 cm 32 x 35,5 cm (z oprawą) |
Uwagi: | Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1925" Widoczne pojedyncze, niewielkie (ok. 2 mm) ubytki malatury. OPIS PRACY: W twórczości Wojciecha Kossaka dominowała tematyka ułańska. Artysta zafascynowany kawalerią tworzył liczne kompozycje ukazujące potyczki lub sceny rodzajowe z żołnierzami w towarzystwie koni. Podobnie jak jego ojciec, w swoim malarstwie odwoływał się do historii Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego artysta w krakowskiej Kossakówce stworzył prężnie działającą pracownię, która odpowiadała na duże zainteresowanie jego malarstwem. Oferowany obraz porusza motyw przeprawy ułana przez śnieżną zamieć. Przedstawiona na pierwszym planie postać mężczyzny z gniadym koniem u boku jest ukazana na tle mglistego, szaro-białego otoczenia. Zza zamieci jedynie po lewej stronie widnieje sylwetka wierzby. Żołnierz w zamyśleniu zmierza przed siebie. Jego idący pewnym krokiem koń z rozwianą grzywą jest wiernym i dostojnym towarzyszem wędrówki, mimo chłodu – o niskiej temperaturze świadczy para wydobywająca się z nozdrzy zwierzęcia. Praca została namalowana w znamienny dla Wojciecha Kossaka sposób. Dynamiczne pociągnięcia pędzla wpływają na wrażeniowy charakter przedstawienia. Na uwagę zasługuje perfekcyjnie oddana anatomia konia, który stanowi kluczowy element całej kompozycji. |
Cena wywoławcza: | 19000 zł |
Cena uzyskana: | 26000 zł |