XXXV Aukcja Dzieł Sztuki

28 lutego (środa) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

KOSSAK Wojciech

KOSSAK Wojciech
LOT 19
ID: 035019

KOSSAK Wojciech BIOGRAFIA

Tytuł:Ułan z koniem (1925)
Technika:olej, płótno naklejone na papier
Wymiary:27 x 31 cm
32 x 35,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "Wojciech Kossak | 1925"
Widoczne pojedyncze, niewielkie (ok. 2 mm) ubytki malatury.

W twórczości Wojciecha Kossaka dominowała tematyka ułańska. Artysta zafascynowany kawalerią tworzył liczne kompozycje ukazujące potyczki lub sceny rodzajowe z żołnierzami w towarzystwie koni. Podobnie jak jego ojciec, w swoim malarstwie odwoływał się do historii Polski. W okresie dwudziestolecia międzywojennego artysta w krakowskiej Kossakówce stworzył prężnie działającą pracownię, która odpowiadała na duże zainteresowanie jego malarstwem.
Oferowany obraz porusza motyw przeprawy ułana przez śnieżną zamieć. Przedstawiona na pierwszym planie postać mężczyzny z gniadym koniem u boku jest ukazana na tle mglistego, szaro-białego otoczenia. Zza zamieci jedynie po lewej stronie widnieje sylwetka wierzby. Żołnierz w zamyśleniu zmierza przed siebie. Jego idący pewnym krokiem koń z rozwianą grzywą jest wiernym i dostojnym towarzyszem wędrówki, mimo chłodu – o niskiej temperaturze świadczy para wydobywająca się z nozdrzy zwierzęcia.
Praca została namalowana w znamienny dla Wojciecha Kossaka sposób. Dynamiczne pociągnięcia pędzla wpływają na wrażeniowy charakter przedstawienia. Na uwagę zasługuje perfekcyjnie oddana anatomia konia, który stanowi kluczowy element całej kompozycji.
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:26000 zł