GEPPERT Eugeniusz

GEPPERT Eugeniusz
LOT 41
ID: 036041

GEPPERT Eugeniusz BIOGRAFIA

Tytuł:Parada
Technika:akwarela, gwasz, ołówek, papier
Wymiary:22,7 x 27 cm
25,5 x 29,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Eugeniusz Geppert"
Na odwrocie szkic ołówkiem z przedstawieniem jeźdźca na koniu i towarzyszącej mu postaci.

Eugeniusz Geppert jest uznawany za jednego z najlepszych polskich kolorystów. Artysta jest również znany jako inicjator powstania Szkoły Sztuk Pięknych w powojennym Wrocławiu.
W twórczości malarza wielokrotnie powracał motyw jeźdźców konnych. Eugeniusz Geppert chętnie przedstawiał m.in. ułanów i dżokejów. W prezentowanym obrazie osadził konny wizerunek w realiach tłocznej i wielobarwnej parady. Praca została wykonana w szkicowy sposób, przejawia się w niej świetna znajomość zwierzęcej anatomii, przetworzonej jednakże przez indywidualny styl artystyczny malarza. Kompozycja jest pełna swobody, a ekspresyjne, ale jakże trafne plamy barwne wpływają na jej malarskość.