XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki

 16 kwietnia (wtorek) 2024 - godz. 18.30

godz. 10.00-18.00

STAŻEWSKI Henryk

STAŻEWSKI Henryk
LOT 71
ID: 036071

STAŻEWSKI Henryk BIOGRAFIA

Tytuł:Karykatura (1942)
Technika:gwasz, papier naklejony na tekturę
Wymiary:27 x 20 cm (w świetle passe-partout)
48,5 x 38,5 cm (z passe-partout)
Uwagi:Sygnowany i datowany p.d.: "H. Stażewski 1942"
Widoczne przebarwienia papieru oraz uzupełnienie podłoża w lewym górnym narożniku.

Henryk Stażewski należał do pionierów polskiej awangardy artystycznej. Artysta tworzył w duchu abstrakcji geometrycznej, nie ograniczając się jedynie do malarstwa. Oferowana praca pochodzi jednak z okresu drugiej wojny światowej, tym samym należy do grupy niezwykle rzadkich prac, które przetrwały wojenną zawieruchę, a pod względem stylistycznym wpisuje się ona jeszcze we wczesny, figuratywny nurt twórczości Henryka Stażewskiego.
W szkicowej, linearnej formie artysta ukazał postać elegancko ubranego mężczyzny, który opiera się lewą dłonią o laskę. Satyryczna wymowa wizerunku jest wzmocniona przez proporcje ciała – głowa jest zdecydowanie za duża. Ta znamienna dla karykatury konwencja przedstawienia pozwala wydobyć i wzmocnić cechy charakterystyczne fizjonomii osoby portretowanej. W oferowanej pracy malarz za pomocą wyrazistego konturu i czystych plam koloru stworzył silną w wyrazie całość, która ukazuje sprawność rysunkową, a jednocześnie zdradza już zamiłowanie Henryka Stażewskiego do geometryzacji form.
Cena wywoławcza:5500 zł
Cena uzyskana:5500 zł