Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXVI Aukcja Dzieł Sztuki

 16 kwietnia (wtorek) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

KOSSAK Jerzy

KOSSAK Jerzy
LOT 9
ID: 036009

KOSSAK Jerzy BIOGRAFIA

Tytuł:Szwoleżer Polskiego Pułku Gwardii Cesarskiej (1924)
Technika:olej, płótno naklejone na tekturę
Wymiary:25,5 x 19,5 cm
43 x 36,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "J. Kossak | 24"
Na odwrocie ołówkowy szkic podobnej kompozycji ze szwoleżerem i koniem.

OPIS PRACY:
Motyw wojen napoleońskich był stale obecny w malarstwie Jerzego Kossaka. Artysta poza epizodami z walk wielokrotnie przedstawiał wyimaginowane żołnierskie portrety, m.in. polskich szwoleżerów, którzy służyli w Gwardii Cesarskiej i należeli do najlepszych żołnierzy Napoleona.
Ukazany na pierwszym planie mężczyzna ma na sobie charakterystyczny mundur szwoleżerów, na który składają się m.in. granatowa kurtka z amarantowym kołnierzem i rabatami oraz czapka zdobiona blachą z przedstawieniem wschodzącego słońca i złotą literą "N" na srebrnym tle. Postać prawą dłonią wspiera się o szablę. Mężczyzna został ukazany w pewnej pozie, a paradny strój wpływa na reprezentacyjny charakter całości.
Obraz zaskakuje swoją wielobarwnością, w której dużą rolę odgrywa zieleń, błękit i róż. Ekspresyjny dukt pędzla odpowiada ręce Jerzego Kossaka, który w tej niewielkiej kompozycji zawarł w pełni swój indywidualny styl – w nim właśnie realizm przedstawienia ulega indywidualnej ekspresji artystycznej.
Na odwrociu pracy znajduje się wykonany ołówkiem szkic przedstawiający niemal w lustrzanym odbiciu znajdującą się na przodzie kompozycję – jedyną różnicę stanowi gest jednej ręki żołnierza – tutaj ten, zamiast opierać się na szabli, zdaje się przytrzymywać dłonią źdźbło przeżuwanej dla rozrywki trawy.
Warto zauważyć, że obraz pochodzi ze stosunkowo wczesnego, cenionego przez kolekcjonerów okresu w twórczości Jerzego Kossaka i jest autorsko datowany na 1924 rok.
Cena wywoławcza:8000 zł
Cena uzyskana:19000 zł
x
«
»