Krakowski Dom Aukcyjny®

XXXVIII Aukcja Dzieł Sztuki

 18 czerwca (wtorek) 2024 - godz. 18.30

Krakowski Dom Aukcyjny - Kraków ul. Starowiślna 14

Licytacja live na bid.kda.pl


Wystawa przedaukcyjna:

Kraków - Starowiślna 14
godz. 10.00-18.00
Regulamin Arkusz zlecenia aukcyjnegoArkusz zlecenia Arkusz zlecenia aukcyjnego

Zaloguj się i złóż zlecenie aukcyjne

ZOBACZ OPIS AUKCJI

 

ŚWIDER Michał

ŚWIDER Michał
LOT 80
ID: 038080

ŚWIDER Michał BIOGRAFIA

Tytuł:Terra verde
Technika:technika własna, deska
Wymiary:25 x 30 cm
33,5 x 38 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "Świder"


OPIS PRACY:
"Dyplom robiłem na krakowskiej ASP, ale studiowałem u Włochów" – mówił o sobie Michał Świder. Artysta kształtował swój warsztat, ale i pogląd oraz stosunek do sztuki, czerpiąc bezpośrednio z malarstwa włoskiego Trecenta i Quattrocenta.
Oferowany obraz przedstawia profil młodzieńca o sięgających szyi jasnych włosach przytrzymywanych rzemykiem. Twarz postaci opiera się na klasycznych proporcjach. Kompozycja jest niezwykle oszczędna, wizerunek ukazany został na neutralnym tle. Istotą pracy zdaje się być sam kunszt malarski Michała Świdra i wypracowana przez niego własna technologia malarstwa, oparta formalnie o linearyzm i mistrzowski rysunek. Wąska gama barwna jest nieprzypadkowa – napis znajdujący się w prawej dolnej części kompozycji stanowi nazwę naturalnego pigmentu mineralnego o zielonkawym odcieniu (w języku polskim znany jako "ziemia zielona"), który był stosowany przez artystów także w starożytności i renesansie. Artysta zbudował obraz w oparciu na wspomnianym pigmencie, uzyskując niemalże monochromatyczne, szlachetne w wyrazie dzieło sztuki.
Podobny zabieg został zastosowany w prezentowanym poniżej w katalogu obrazie Michała Świdra o antytetycznej, nieco bardziej dynamicznej kompozycji pt. "Terra di ombra" (lot 81), który również oznacza pigment o odcieniu ciepłego, czerwonawego brązu, znany jako umbra palona.
Cena wywoławcza:19000 zł
Cena uzyskana:26000 zł
x
«
»