I Aukcja Dzieł Sztuki

3 kwietnia 2019 (środa)

Hotel Holiday Inn Kraków - Wielopole 4

WYNIKI AUKCJI

Krakowski Dom Aukcyjny

ul. Starowiślna 14

regulamin aukcji

katalog aukcji PDF

zlecenie licytacji

BEDNARSKI Grzegorz

BEDNARSKI Grzegorz
LOT 59
ID: KDA001

BEDNARSKI Grzegorz BIOGRAFIA

Tytuł:Martwa natura z maską szermierczą (2005/2006)
Technika:olej, płótno
Wymiary:70 x 90 cm
Uwagi:sygnowany na odwrocie: "Martwa natura | z maską szermierczą | ol | 2005/6 | 70 x 90 | G. BEDNARSKI"
opis pracy:
Grzegorz Bednarski w swojej twórczości często podejmuje temat martwej natury o charakterze wanitatywnym. Artysta wykorzystuje w nich symbole wypracowane już przez północnoeuropejskich malarzy nowożytnych (czaszki, obumierające rośliny), które łączy ze współczesnymi przedmiotami codziennego użytku. Są to z jednej strony elementy obrazowane w kanonicznych martwych naturach komponowanych jako ćwiczenia akademickie (garnki, owoce), ale również przedmioty nietypowe, jak ukazana w prezentowanym dziele tytułowa maska szermierska.
Z tego względu prezentowany obraz, jak większość prac Bednarskiego posiada złożoną symbolikę. Wyraźnie poruszona została w nim problematyka przemijania. Kompozycja przedstawia zespół przedmiotów, na które z góry „spogląda” ludzka czaszka, usytuowana na błękitnym podium, stanowiącym dominantę kolorystyczną i symboliczną zarazem. O śmiertelności przypomina również kwiat, którego zielone liście przeplatają się z obumarłymi. Pewnym tropem w odczytaniu treści jest powtarzający w różnych odcieniach kolor czerwony. Kolor ten występuje w bańce, jabłku, flecie oraz w obumarłych liściach juki. Ta powtarzalność jest czynnikiem spajającym kompozycję w harmoniczną całość.
Cena wywoławcza:4600 zł
Cena uzyskana:4600 zł