KOTSIS Aleksander

Aleksander Kotsis - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Aleksandra Kotsisa. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac Aleksandra Kotsisa na aukcję [kontakt]

KOTSIS Aleksander
KOTSIS AleksanderKOTSIS AleksanderKOTSIS Aleksander
Tytuł:Lekcja - szkic do obrazu nr 13
Technika:ołówek, papier
Wymiary:19,3 x 16,1 cm (w świetle passe-partout)
42 x 37 cm (wymiary z oprawą)
Uwagi:Sygnowany p.d.: "K"
Opisany śr.d.: "Do obrazku | No 13"
Sprzedane:VIII Aukcja Dzieł Sztuki (14 IV 2021)
Cena wywoławcza:2000 zł
Cena uzyskana:2000 zł
KOTSIS Aleksander
KOTSIS AleksanderKOTSIS AleksanderKOTSIS Aleksander
Tytuł:Portret starego Żyda
Technika:olej, płótno
Wymiary:39,5 x 32,5 cm
63 x 55,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ALEKSANDER KOTSIS

Aleksander Kotsis, Autoportret, MNK

Aleksander Kotsis, "Autoportret", Muzeum Narodowe w Krakowie [źródło: Cyfrowe MNK]

Aleksander Kotsis urodził się w 1836 roku w Ludwinowie, zmarł w 1877 roku w Podgórzu (obecnie Kraków). Artysta był przez całe życie związany z Krakowem. Jest uważany za prekursora realizmu w malarstwie polskim. W latach 1850-1860 uczył się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Wojciecha Kornelego Stattlera, Władysława Łuszczkiewicza i Aleksandra Płonczyńskiego. Do 1862 roku przebywał na stypendium w Wiedniu. Po powrocie do Krakowa związał się z grupą patriotycznie nastawionych twórców skupionych przy pracowni Parysa Filippiego. W 1866 roku malarz otrzymał kolejne stypendium, dzięki któremu wyjechał do Warszawy, a następnie do Paryża i Brukseli.

Po powrocie w rodzinne strony dużo pracował, często wyjeżdżał w Tatry i malował górskie pejzaże i sceny rodzajowe z życia górali. Lata 1871-1875 Aleksander Kotsis spędził głównie w Monachium, tam też został członkiem Kunstvereinu i kilkakrotnie brał udział w wystawach stowarzyszenia. Następnie artysta powrócił do Podgórza, jednak w wyniku rozwijającej się choroby mózgu nie był już w stanie pracować. Zmarł dwa lata później.

Malarstwo Aleksandra Kotsisa

Aleksander Kotsis zajmował się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, rzadziej monumentalnym (w latach 1862-1864 współpracował przy realizacji polichromii w kościele Misjonarzy w Krakowie). Aleksander Kotsis tworzył w technice olejnej. Stosował szerokie spektrum przygaszonych barw, które w połączeniu z rozmywającym się konturem tworzą wrażenie swoistego zamglenia i budują nastrój melancholii. Współpracował z wieloma cenionymi polskimi artystami, np. z Antonim Kozakiewiczem, Franciszkiem Streittem czy Józefem Szermentowskim.

W swojej twórczości najczęściej podejmował tematykę rodzajową związaną z chłopską codziennością w podkrakowskich i podhalańskich wsiach. Sam Aleksander Kotsis wywodził się właśnie z takiego środowiska, dlatego jego prace pokazują życie chłopów prawdziwie, niekiedy wręcz brutalnie ("Matula pomarli", "Ostatnia chudoba"). Często malował również psychologiczne portrety i sceny z dziećmi, rzadziej, zapewne pod wpływem inspiracji sztuką Artura Grottgera, tworzył obrazy patriotyczne ukazujące przede wszystkim wydarzenia powstania styczniowego. Jego ulubioną tematyką były jednak tatrzańskie pejzaże.

Aleksander Kotsis - wystawy i kolekcje

Artysta debiutował w 1857 roku w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, w którym regularnie wystawiał swoje obrazy przez kolejne lata. Najwięcej wystawiał od lat 60., m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych we Lwowie, Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, a także za granicą w Wiedniu i Berlinie.

W 2021 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie z okazji 185. rocznicę urodzin artysty miała miejsce wystawa pt. "Aleksander Kotsis (1836–1877) - Odcienie realizmu".

Obrazy Aleksandra Kotsisa znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz muzealnych w instytucjach takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Śląskie w Katowicach i Muzeum Sztuki w Łodzi.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Aleksandra Kotsisa na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Aleksandra Kotsisa.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Aleksandra Kotsisa, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Aleksandra Kotsisa w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE PRACE ARTYSTY

 

x
«
»