SARNOWICZ Aleksander

SARNOWICZ Aleksander
SARNOWICZ AleksanderSARNOWICZ AleksanderSARNOWICZ Aleksander
Tytuł:Bronowanie (1928)
Technika:olej, sklejka
Wymiary:29,5 x 35 cm
36,8 x 42,8 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "A. Sarnowicz | 1928"
Na odwrocie metka z opisem obrazu.
Sprzedane:XIII Aukcja Dzieł Sztuki (16 III 2022)
Cena wywoławcza:2200 zł
Cena uzyskana:3800 zł

ALEKSANDER SARNOWICZ

Aleksander Sarnowicz urodził się w 1878 roku w Radomiu, zmarł w 1938 roku. W 1905 roku rozpoczął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, które przerwał rok później, a następnie podjął ponownie w 1909 roku i kontynuował do roku 1910, wówczas w pracowni Leona Wyczółkowskiego. Niedługo potem artysta wyjechał na dwa lata za granicę - mieszkał w tym czasie w Paryżu, Salzburgu i Kijowie.
W 1919 roku Aleksander Sarnowicz związał się z wojskiem i wstąpił do Legionów Polskich. Podczas kampanii, w 1920 roku, został ciężko ranny.
Doświadczenie wojskowe sprawiło, że w twórczości artysty zaczęły dominować tematy batalistyczne. W 1923 roku Aleksander Sarnowicz zamieszkał w koszarach w Mińsku Mazowieckim, gdzie zajmował się właśnie malowaniem obrazów o takim charakterze.

Malarstwo Aleksandra Sarnowicza

Aleksander Sarnowicz zajmował się malarstwem olejnym, najczęściej podejmował tematykę rodzajową, zwykle osadzaną w pejzażu, nierzadko ze zwierzętami, niekiedy przedstawiał również samodzielne krajobrazy. Dużą rolę w dorobku artystycznym Aleksandra Sarnowicza odgrywały również wspomniane już obrazy batalistyczne.
Twórczość Aleksandra Sarnowicza jeszcze za życia artysty spotkała się z dużym uznaniem.

Aleksander Sarnowicz - wystawy

Debiut wystawienniczy Aleksandra Sarnowicza miał miejsce w 1912 roku w warszawskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, w którym malarz w kolejnych latach regularnie eksponował swoje obrazy.

Największy zbiór obrazów Aleksandra Sarnowicza znajduje się w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Prace artysty znaleźć można również w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie oraz licznych kolekcjach prywatnych.

Przyjmujemy obrazy Aleksandra Sarnowicza na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Aleksandra Sarnowicza.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Aleksandra Sarnowicza, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Aleksandra Sarnowicza w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].