DROŻDŻ Andrzej

DROŻDŻ Andrzej
DROŻDŻ AndrzejDROŻDŻ AndrzejDROŻDŻ Andrzej
Tytuł:Pasja
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:62 x 25,3 x 16 cm
Uwagi:PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.
niedostepny
DROŻDŻ Andrzej
DROŻDŻ AndrzejDROŻDŻ AndrzejDROŻDŻ Andrzej
Tytuł:Chrystus upadający pod krzyżem
Technika:23,5 x 47 x 9,6 cm
Wymiary:drewno polichromowane, metal
Uwagi:Sygnowany na podstawie: "DROŻDŻ | ANDRZEJ | II.VIII"

PROWENIENCJA:
- kolekcja dra Leonarda Pełki.

PRACA NIEDOSTĘPNA
niedostepny

 

ANDRZEJ DROŻDŻ - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Drożdż urodził się w 1904 roku, zmarł w 1989 roku. Mieszkał w Paszynie. Chociaż rzeźbić zaczął późno, bo w wieku ponad 70 lat, jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy ludowych nie tylko w kręgu środowiska paszyńskiego, ale i w całej Polsce. Wcześniej Andrzej Drożdż lata bał się, że nie jest godny rzeźbić wizerunków świętych, a wtedy właśnie, w latach 70., dzięki działalności i zachęceniom miejscowego proboszcza, Edwarda Nitki, w Paszynie rozwijała się kolonia artystyczna. Wśród najbardziej znanych artystów z tego kręgu wymienić można również: Wojciecha Oleksego, Stanisława Mikę, Marię Jasińską, Janinę Mordarską, Mieczysława Piwkę, Andrzeja Głoda, Stanisława Hołdę, Marię Wnęk i Zdzisława Orleckiego.

Andrzej Drożdż rzeźbił w drewnie świątki, dominującym tematem w jego twórczości jest motyw Chrystusa Frasobliwego. Jego polichromowane figury cechują się urzekającą prostotą. Mimo podeszłego wieku i i stopniowej utraty wzroku Andrzej Dróżdż tworzył cieszące się popularnością rzeźby, wielokrotnie nagradzane w konkursach i na kiermaszach sztuki ludowej.

Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Parafialnego Sztuki Ludowej w Paszynie i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

 

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ANDRZEJA DROŻDŻA

 

x
«
»