OLEŚ Andrzej

OLEŚ Andrzej BIOGRAFIA

Tytuł:

Pływający (1999)

Technika:akwatinta barwna, papier, edycja 15/50
Wymiary:15 x 11 cm (wymiary grafiki)
41,5 x 31,5 cm (wymiary z oprawą)
niedostepny

ANDRZEJ OLEŚ

Andrzej Oleś urodził się 1 października 1886 roku w Iwoniczu, zmarł 31 października 1952 roku w Kielcach. Artysta kształcił się w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Leona Wyczółkowskiego oraz Stanisława Dębickiego. Równolegle studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, uzyskując w 1913 roku stopień doktora. W późniejszym czasie uczył się u Wojciecha Wiessa oraz odbył wiele podróży artystycznych.
W 1936 roku Andrzej Oleś przeprowadził się na stałe do Kielc, gdzie pracował jako konserwator wojewódzki i kierownik Oddziału Sztuki Urzędu Wojewódzkiego. W czasie okupacji artysta organizował prywatne lekcje rysunku i malarstwa, zaś od 1944 roku prowadził wykłady z historii sztuki na kursach tajnego Uniwersytetu w Kielcach.
Po wojnie Andrzej Oleś przyczynił się do powstania kieleckiego oddziału ZZPAP. Artysta był członkiem grupy Zwornik i Towarzystwa Grafików, należał także do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Związku Polskich Artystów Plastyków, Towarzystwa Miłośników Przeszłości Karkowa.

Twórczość Andrzeja Olesia

Malarstwo Andrzeja Olesia było zdominowane przez technikę olejną i akwarelową. Artysta podejmował tematykę związaną z pejzażem, scenami rodzajowymi i portretami. Prace Andrzeja Olesia są silnie osadzone w nurcie realizmu, jednak daleko posunięta malarskość warstwy formalnej wpływa na wrażeniowy charakter obrazów.

Andrzej Oleś - wystawy

Obrazy Andrzeja Olesia były prezentowane na licznych wystawach w Polsce, jak i za granicą, m.in. w Paryżu, Sztokholmie i Chicago.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Andrzeja Olesia na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Andrzeja Olesia.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Andrzeja Olesia, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Andrzeja Olesia w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

NIEDOSTĘPNE OBRAZY ANDRZEJA OLESIA

x
«
»