WOJTCZAK Andrzej

WOJTCZAK Andrzej
WOJTCZAK AndrzejWOJTCZAK AndrzejWOJTCZAK Andrzej
Tytuł:Św. Teresa
Technika:drewno polichromowane
Wymiary:53,5 x 17 x 6 cm
Uwagi:Sygnowany i opisany na podstawie: "Św. Teresa", "WOJTCZAK | ANDRZEJ | 99-301 KUTNO | UL. ŁOKIETKA, 6/5".

PROWENIENCJA:
- kolekcja prywatna,
- zakup od artysty.

Cena:1200 zł niedostepny

ANDRZEJ WOJTCZAK - NOTA BIOGRAFICZNA

Andrzej Wojtczak urodził się w 1945 roku w Kutnie. Jest artystą ludowym związanym z tzw. "kutnowskim ośrodkiem rzeźbiarskim", z wykształcenia ślusarz-mechanik. Sztuką interesował się od dziecka, już wtedy zdarzało mu się wykonywać figurki z gliny. Po raz pierwszy swoje prace wystawił jednak dopiero w 1975 roku, na pokonkursowej wystawie organizowanej przez Muzeum w Łęczycy. Od końca lat 70. artysta współpracował z Cepelią.

Andrzej Wojtczak rzeźbi w drewnie, swoje prace zwykle pokrywa delikatną kolorystycznie polichromią. Podejmuje najczęściej tematykę religijną – wykonuje wizerunki Jezusa i Madonn, rzeźbi świętych. Tworzy również złożone, wielofigurowe kompozycje, takie jak Boże Narodzenie, nierzadko komponuje też tryptyki. Poza tym przedstawia motywy związane z codziennym życiem na wsi oraz wątki historyczne. Prace Andrzeja Wojtczaka wyróżniają się znakomitymi, zwykle wertykalnymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.
Poza kameralnymi figurkami w latach 90. artysta wykonywał również na zamówienie monumentalne kompozycje przeznaczone do ozdoby dziedzińców i miejsc publicznych.
W ostatnich latach Andrzej Wojtczak zaczął również zajmować się malarstwem.

Artysta prezentował swoje prace na wystawach, konkursach i kiermaszach w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech i we Francji). Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, otrzymał m.in. Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) czy Nagrodę im. Oskara Kolberga (2019). Prace rzeźbiarza znajdują się na przykład w zbiorach Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi czy Muzeum Regionalnego w Kutnie.

NIEDOSTĘPNE RZEŹBY ANDRZEJA WOJTCZAKA