MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA Anna BIOGRAFIA | |
Tytuł: | Pejzaż z górami |
Technika: | olej, płyta |
Wymiary: | 25 x 35 cm (wymiary z oprawą: 36 x 46 cm) |
ANNA MAŚLAKIEWICZ-BRZOZOWSKA
Anna Maślakiewicz-Brzozowska
[fot. archiwum rodziny artystki]
Anna Maślakiewicz-Brzozowska urodziła się w 1912, zmarła w 1986 roku. Była córką znanego krakowskiego malarza, Władysława Maślakiewicza oraz żoną karykaturzysty i rysownika, Stefana Brzozowskiego. W latach 1931-1936 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Władysława Jarockiego, Teodora Axentowicza, Józefa Mehoffera oraz Xawerego Dunikowskiego.
Anna Maślakiewicz-Brzozowska była członkinią Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, od 1950 roku należała do Związku Polskich Artystów Plastyków.
Twórczość Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej
Artystka tworzyła głównie w technice olejnej, rzadziej wykorzystywała akwarelę i gwasz. Podejmowała bardzo różne tematy, malowała wielopostaciowe kompozycje figuralne ("Przedszkole", "W pracowni"), portrety, studia postaci czy widoki architektury oraz współczesnych i historycznych wnętrz (np."Sypialnia Zygmunta Starego w Zamku Królewskim na Wawelu"), jednak ulubionymi tematami Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej były nastrojowe pejzaże oraz martwe natury. Bezsprzecznie można określić ją mianem malarki kwiatów, gdyż misternie ułożone w wazonach kompozycje roślinne stanowią znaczną część dorobku Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej.
Prace artystki należy zaliczyć do nurtu realizmu, chociaż świat w jej obrazach nie jest obiektywną kopią natury, a wynikiem subiektywnego oglądu, przetworzonego przez wrażliwość autorki.
Pejzaże malarki zachwycają wielością odcieni zieleni, od jasnych i żywych, po ciemne, wpadające w czerń i granat. W krajobrazach malowanych w latach 50. i 60. artystka sięgała często po warsztat impresjonistyczny. Martwe natury Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej charakteryzują się intymnością, są bardzo kobiece. Artystka różnie podchodziła do formy swoich obrazów. Niektóre z nich malowała z ogromnym pietyzmem, oddając m.in. liczne elementy fizjonomii roślin: drobne żyłki na płatkach, przebarwienia i narośle, wdzięczne wygięcia łodyg. W innych przypadkach malarka odchodziła od odtwarzania szczegółów, porzucała kreskę i kontur na rzecz plamy oraz kolorystycznej kreacji obrazu.
Anna Maślakiewicz-Brzozowska często wykorzystywała małe formaty, w których doskonale widoczna jest dopracowana technika i pewna ręka artystki. Ogólnie jako cechy charakterystyczne malarstwa Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej można wymienić żywą kolorystykę, harmonijną kompozycję oraz malowanie impastem.
Przyjmujemy obrazy Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej, zapraszamy do kontaktu [link].
Zobacz galerię obrazów Anny Maślakiewicz-Brzozowskiej w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].