POLICHT Henryk

Henryk Policht - notowania aukcyjne

Aktualna oferta aukcyjna Henryka Polichta. Wyniki aukcyjne. Biografia

Zachęcamy do zgłaszania prac na aukcję [kontakt]

POLICHT Henryk
POLICHT HenrykPOLICHT HenrykPOLICHT Henryk
Tytuł:Pejzaż ze stogami (1921)
Technika:olej, tektura
Wymiary:33,5 x 48,7 cm
45 x 60,5 cm (z oprawą)
Uwagi:Sygnowany i datowany l.d.: "H. POLICHT. | .1921."
Na odwrocie pieczątka krakowskiego magazynu przyborów malarskich Róży Aleksandrowicz.
Ubytki malatury widoczne na narożach podłoża.
Sprzedane:XXI Aukcja Dzieł Sztuki (15 XII 2022)
Cena wywoławcza:1800 zł
Cena uzyskana:3400 zł
POLICHT Henryk
Tytuł:Tulipany (1943)
Technika:olej, tektura
Wymiary:56,5 x 30,5 cm (w świetle)
66,5 x 41 cm (z oprawą)
Uwagi:sygnowany l.d.: „Henryk Policht | 1943
Sprzedane:II Aukcja Dzieł Sztuki
Cena wywoławcza:1400 zł
Cena uzyskana:1400 zł

HENRYK POLICHT

Henryk Policht urodził się w 1888 roku w Wiatrowicach, zmarł w 1967 roku w Krakowie. Pochodził z rodziny chłopskiej. Uczęszczał do Seminarium Nauczycielskiego w Starym Sączu, po ukończeniu której rozpoczął pracę na stanowisku nauczyciela w Rącznej. W tym czasie uzupełniał wykształcenie uczestnicząc w zaocznych zajęciach z rysunku i robót ręcznych. W 1912 roku uzyskał świadectwo kwalifikacyjne nauczyciela szkoły podstawowej, w 1914 zaś świadectwo egzaminu wydziałowego w dziedzinie rysunku i robót ręcznych. W kolejnych latach Henryk Policht pracował jako nauczyciel w Liszkach i Krakowie, od 1915 roku studiując równolegle w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Józefa Mehoffera. Dyplom otrzymał w 1920 roku. Henryk Policht w tym okresie uczęszczał również na wykłady z matematyki, psychologii i historii wygłaszane na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1924 roku uzyskał dyplom nauczyciela rysunków w szkołach średnich i zakładach kształcenia nauczycieli.
Artysta właściwie przez całe życie poświęcał się działalności pedagogicznej, od 1932 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Państwowego Pedagogium w Krakowie. Napisał też kilka podręczników, np. Interpretacja obrazów w nauce szkolnej (1929), czy Nauka rysunku (1933-1934). Malarz interesował się twórczością dzieci, organizował nawet wystawy ich prac.
Po wybuchu II wojny światowej Henryk Policht został aresztowany wraz z innymi profesorami krakowskich szkół średnich i osadzony w więzieniu przy ul. Montelupich, a następnie przewieziony do obozu pracy w Nowym Wiśniczu. W niewoli wykonywał portrety współwięźniów oraz (na polecenie komendanta obozu) wizerunki strażników.
Henryk Policht został uwolniony w 1940 roku. Rozpoczął pracę w Szkole Przysposobienia Zawodowego, a po jej likwidacji objął stanowisko kreślarza w Powiatowym Urzędzie Gospodarczym w Krakowie. W 1944 roku prowadził tajne kursy rysunku w krakowskim klasztorze Felicjanek. W następnym roku włączył się do organizacji nauki w Pedagogium. Po wojnie nadal pracował jako nauczyciel w liceach krakowskich, prowadził też zajęcia na kursach dla nauczycieli rysunku.

Henryk Policht był członkiem Grupy Artystów Polskich "Krąg" oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. Współpracował z czasopismami "Rysunki i Roboty Ręczne" oraz "Maski".

Malarstwo Henryka Polichta

Henryk Policht uprawiał malarstwo sztalugowe. Wykorzystywał technikę olejną, akwarelową i pastele. Malował najczęściej pejzaże, zwykle krakowskie, najchętniej widoki Salwatora i jego okolic. Przedstawiał również martwe natury z kwiatami i portrety, rzadziej sceny rodzajowe. Jego prace cechuje charakterystyczna dla artysty "pastelowa mgła".

Henryk Policht - wystawy, nagrody i kolekcje

Malarz chętnie pokazywał swoje prace. Jego debiut wystawienniczy miał miejsce już w 1920 roku, na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Później eksponował też w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Radomiu. Pierwsza wystawa indywidualna Henryka Polichta miała miejsce w 1936 roku w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie.

Henryk Policht za swoje obrazy bywał wyróżniany już w czasach studenckich (np. w konkursie na rysunek (1920)), w późniejszych latach kilkakrotnie zdobywał nagrody i wyróżnienia, został odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi i Orderem Sztandaru Pracy.

Prace Henryka Polichta znajdują się głównie w kolekcji prywatnej jego rodziny. W zbiorach publicznych jego obrazy odnaleźć można w Muzeum Krakowa lub w kolekcjach Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Prezydium Rady Ministrów.

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Henryka Polichta na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Henryka Polichta.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Henryka Polichta, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Henryka Polichta w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

x
«
»