DOBKOWSKI Jan

DOBKOWSKI Jan BIOGRAFIA

Tytuł:

Figlarz

Technika:inkografia, papier
Sygnowany p. d. ołówek: "Jan Dobkowski"
Wymiary:30 x 22 cm (wymiary zadruku)
Uwagi:Praca należy do limitowanej edycji inkografii sygnowanych ołówkiem przez autora. Do dzieła dołączony jest certyfikat potwierdzający jego autentyczność. Dostępność tej pracy sprawdzamy po złożeniu rezerwacji. Zamówienie jest realizowane do 14 dni.
Przy zakupie inkografii - 10 % rabatu na oprawę - zobacz propozycje.
niedostepny

JAN DOBKOWSKI

Jan Dobkowski

 

Jan Dobkowski urodził się w 1942 roku w Łomży. W latach 1962-1968 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w pracowniach Juliusza Studnickiego i Jana Cybisa. W 1967 roku wspólnie z Jerzym Zielińskim zorganizował wystawę "Neo-Neo-Neo" (Klub Medyka). W 1972 roku artysta otrzymał stypendium Fundacji Kościuszkowskiej, wówczas wyjechał do Nowego Yorku. W okresie 1986-1989 artysta podróżował do Ameryki Południowej, Grecji, Izraela i Finlandii.

Twórczość Jana Dobkowskiego

Poza malarstwem artysta zajmuje się rysunkiem, grafiką, formami przestrzennymi, akcjami artystycznymi i tekstami teoretycznymi. Charakterystyczne dla stylu Jana Dobkowskiego są płaskie, gładko malowane i sylwetowo potraktowane formy nawiązujące do postaci ludzkiej. Obrazy artysty cechuje precyzyjna, falista i dekoracyjna kreska oraz kontrastowe zestawienia kolorystyczne (głównie czerwienie i zielenie). Prace Jana Dobkowskiego w swojej wymowie są nasycone witalnością i erotyzmem i w swoich założeniach stanowią afirmację natury.

Artysta jest określany jako jedna z najoryginalniejszych osobowości artystycznych w polskiej sztuce współczesnej. Malarstwo Jana Dobkowskiego cechuje swoista syntetyczność, która się wyraża za pomocą czystych barw i precyzji linii. Tworzone przez niego płaszczyznowe obrazy nawiązywały do stylistyki pop-artu i stanowiły próbę przeciwstawienia się ówcześnie panującym w kraju sposobom malowania. Prace Jana Dobkowskiego były silnie osadzone w kontekście hipisowskiej kontrkultury.

Artysta pod koniec lat 60. używał w pracach wyłącznie czterech kolorów: czerwieni, zieleni, żółcienia, błękitu. W 1968 roku powstał pierwszy obraz czerwono-zielony "Podwójna dziewczyna" (obecnie własność Muzeum Guggenheima).

Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych zaczął tworzyć figury z kolorowych płyt pleksiglasowych - eksponowane w Benson Galery. W kolejnych latach tworzył prace o czarnym tle wykonane najczęściej tuszem.

W latach 80. artysta tworzył prace w cyklach: "Erotikon", "Nadzieja i mrok", "Albo - albo". Lata stanu wojennego zaznaczyły silnie w malarstwie artysty, na obrazach z tego czasu pojawiły się symboliczne znaki nawiązujące do tamtych wydarzeń (prace te nigdy nie były wystawiane). W 1994 roku artysta malował cykl "Dźwięki".

Jan Dobkowski - wystawy, kolekcje i wyróżnienia

Prace Jana Dobkowskiego były prezentowane na ponad 100 wystawach indywidualnych, między innymi w Muzeum Archidiecezji w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Okręgowym w Łomży, Drill Hall Galeria-Australian National University Canberra oraz na około 150 wystawach zbiorowych na całym świecie (Young Artists from Around the World w Nowym Yorku, Grosse Kunst Austellung NRW (Nordrhein-Westfalen) w Dusseldorfie, Exhibition of Polish Painting, "Realism, Metaphor, Geometry" i wiele innych). W 1978 roku w warszawskiej Galerii Zachęta została zorganizowana wystawa retrospektywna prac malarza z lat 1963-1978.

Obrazy autorstwa Jana Dobkowskiego znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach muzealnych jak Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Love Arts Museum w Miami, a także w polskich Muzeach Narodowych, oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu i Gdańsku.

Artysta otrzymał m.in. Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za upowszechnianie twórczości plastycznej i Nagrodę Krytyki Artystycznej im. C. Norwida i Nagrodę im. J. Cybisa za całokształt twórczości.

TEKSTY NA TEMAT ARTYSTY

Jan Dobkowski

"Natura jest dla mnie sprawą przestrzeni, pewnej konsystencji świata - to ziemia i powietrze, chmury, ogień i woda; to ciągłe przekształcanie się przyrody. człowiek pragnie otworzyć oczy dla słońca i nieba, wdychać zapach ziemi. Bo właśnie Natura daje nam uczucie, że istniejemy. Sądziłem, że w naturalności jest złoże, które może uczynić moją sztukę żywą. Dlatego w obrazach starałem się pokazać przede wszystkim człowieka. Człowieka obnażonego, bez atrybutów kultury czy cywilizacji: kobietę i mężczyznę w ich odwiecznych gestach. Poprzez erotykę pragnąłem ukazać, jak silnie człowiek pożąda natury i że jest ona dobra."

-Jan Dobkowski dla Przeglądu Powszechnego, czerwiec 1986

"Jest to cykl, w którym powstawanie rysunku jest procesem samouświadomienia powstawania mojego świata sztuki, w którym istotne miejsce zajmuje proces powstawania Ziemi i Kosmosu, a następnie powstawania kultur i emocji międzyludzkich. Tworzenie jest ciągłym powstawaniem i dla mnie Genesis jest refleksją nad istniejącym i wiecznie zmieniającym się Światem. W miarę możliwości staram się dużo podróżować, aby poznawać świat przyrody i różnych kultur, gdyż jedno i drugie to natchnienie dla mojej sztuki".

-Jan Dobkowski o swoim cyklu "Albo albo"

 

Ewa Gorządek

"Dobkowski wypracował od razu język plastyczny, który współgrał z rewolucją mentalno-obyczajową końca lat sześćdziesiątych określaną jako kontrkultura. Sztuka miała w takim ujęciu, pomagać człowiekowi przezwyciężać skażenie cywilizacją, wyzwalać go z opresji pruderyjnej kultury. Miała wyzwalać w nim spontaniczność biologicznych energii, które przynoszą człowiekowi szczęście, a także uczynić go częścią Uniwersum".

-Ewa Gorządek, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie

Poszukujemy prac

Przyjmujemy obrazy Jana Dobkowskiego na aukcje sztuki - wycena obrazów, skup i sprzedaż aukcyjna sztuki Jana Dobkowskiego.
Jeśli chcą Państwo sprzedać dzieła Jana Dobkowskiego, zapraszamy do kontaktu [link].

Zobacz galerię obrazów Jana Dobkowskiego w Krakowskim Domu Aukcyjnym [link].

Poszukujemy prac

NIEDOSTĘPNE OBRAZY JANA DOBKOWSKIEGO

x
«
»